Sprawdzone sposoby na radzenie sobie z wypaleniem zawodowym, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia, a które naprawdę działają. Przetestuj i znów pokochaj swoją pracę.

Coś co do tej pory sprawiało Ci ogromną przyjemność teraz jest dla Ciebie przykrym obowiązkiem? Praca, którą mogłeś wykonywać godzinami teraz wzbudza w tobie tylko stres i generalnie wolałbyś zamiatać pustynię zamiast pisać jakiś fajny kod i programować?

Mam zatem dla Ciebie dwie wiadomości, tradycyjnie dobrą i złą. Zła jest taka, że prawdopodobnie dopadła Cię prawdziwa choroba XXI wieku, która zabrała setkom ludzi całą przyjemność płynącą z pracy. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że my wiemy jak Cię z tej choroby wyleczyć. W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • jakie są najczęstsze przyczyny wypalenia zawodowego
  • co zrobić, aby odzyskać radość z pracy i prawdziwą motywację do działania

Więc weź głęboki oddech i zrób sobie dzisiaj prezent. Zobacz co możesz zrobić dla siebie, aby Twoja praca nadal była Twoją największą pasją. A później po prostu zacznij działać – Dziś możesz więcej!

 

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z istnienia wypalenia zawodowego, ale mało kto wie, jakie konsekwencje ono naprawdę za sobą niesie. A skutki mogą być naprawdę bardzo poważne.

W wielu przypadkach osoba borykająca się wypaleniem zawodowym jest już nie tyle wyczerpana pracą i przestaje czerpać z niej przyjemność, ale również staje się bardziej agresywna i wybuchowa. Niektórzy zamykają się w sobie i izolują o świata, tracą apetyt i popadają w różne choroby.

W skrajnych przypadkach to wszystko powadzi do naprawdę poważnej choroby jaką jest depresja. Zdarza się również, że ludzie popadają w różne nałogi, które tylko pozornie im pomagają.

Nie lekceważ zatem żadnych niepokojących objawów, które utrudniają Ci pracę i już dziś zobacz jak szybko odzyskać dawną motywację do pracy i pasję.

#1 Nie jesteś odosobnionym przypadkiem

Wbrew pozorom wypalenie zawodowe coraz częściej dotyka również programistów. Czasami praca nad jednym projektem zajmuje bardzo dużo czasu, wiąże się z pracą po godzinach oraz stresem związanym z goniącymi nas terminami.

Musisz widzieć, że najgorsze co możesz zrobić w takiej sytuacji to zamknąć się w sobie i całkowicie odizolować od świata. To sprawi, że automatycznie wykluczysz się z życia, a przecież nie o to chodzi.

Otaczaj się ludźmi, przyjaciółmi i znajomymi, spędzaj więcej czasu z rodziną. Ale...również utrzymuj kontakt z innymi programistami, którzy mogą być w podobnej sytuacji do Twojej. Nie chodzi o to żebyś się komuś żalił i marudził, ale czasami zwykła, szczera rozmowa może zdziałać naprawdę dużo.

Może w swojej pracy borykasz się z jakimś problemem, który ma na Ciebie taki negatywny wpływ, a ktoś inny też kiedyś był w podobnej sytuacji i może Ci coś doradzić?

Spadek Twojej motywacji i zaangażowania w pracę może być wynikiem zwątpienia i niepewności. A może problem leży w Twojej pracy, może szef za dużo wymaga, albo atmosfera nie sprzyja rozwijaniu skrzydeł i tylko Cię przybija?

Dlatego ważne jest, abyś orientował się jak to jest u innych, może wystarczy Ci zmiana otoczenia? Nowa praca, nowe wyzwania i inna atmosfera mogą zdziałać prawdziwe cuda i Twoja pasja do pracy wróci ze zdwojoną siłą.

#2 Daj sobie czas i popracuj nad swoim zdrowiem psychicznym i emocjonalnym

Zrób coś wreszcie dla siebie i daj sobie odpocząć bo to Ci się należy. Ważne jest, abyś powrócił do równowagi, dzięki której będziesz mógł wystartować z nowymi siłami i celami do osiągnięcia. Zacznij od tych najprostszych rzeczy i odczuj kolosalną różnicę.

  • zacznij się wysypiać – zaniedbywanie organizmu na tej płaszczyźnie to ogromny cios w jego stronę. Śpiąc tylko kilka godzin odbierasz sobie możliwość regeneracji organizmu i wypoczynku, a to później przekłada się na negatywne wyniki w pracy, a co za tym idzie stres.
  • weź urlop – jeżeli dużo pracujesz to pewnie nazbierało Ci się sporo urlopu do wykorzystania i teraz jest najlepszy moment, aby mądrze go zagospodarować. Zabierz rodzinę w jakieś fajne miejsce i wspólnie wypoczywajcie. Oderwanie się od pracy naprawdę dobrze Ci zrobi i pomoże się zresetować i wrócić z nowymi siłami. 
  • nie odmawiaj sobie aktywności fizycznej – sport to prawdziwe zdrowie, ale również fajny sposób, aby bardziej pokochać swoje życie i docenić każdy jego aspekt wszystko za sprawą tego, że aktywność fizyczna pozwoli Ci wydzielać większą ilość engorfiny, czyli hormonu szczęścia

#3 Wyznacz sobie realne cele i prawdziwe priorytety

A kiedy już wypoczniesz i w pełni zregenerujesz swoje siły, a Twój umysł otworzy się na nowe wyzwania pora, abyś teraz zadbał o swój komfort pracy. Przede wszystkim ważne jest, abyś wypracował sobie cele i priorytety, które przywrócą Ci pełną radość z pracy.

Rewelacyjną metodą na zarządzanie sobą w czasie oraz ustalenie priorytetów, którą polecam stosować jest Macierz Eisenhowera. Pozwala ona podzielić zadania do wykonania na 4 kategorie.

  • WAŻNE I PILNE – wszystko do zrobienia „na wczoraj”, czyli to co musisz wykonać natychmiast. Ważne projekty od których w dużej mierze zależy Twoje powodzenie w pracy oraz wszystko to co wyskoczyło nagle i co trzeba pilnie wykonać. Te zadania zawsze wpisuj najwyżej swojej listy rzeczy do wykonania i to od nich zawsze zaczynaj swój dzień i nie zostawiaj ich na ostatnią godzinę w pracy. Możesz się nie wyrobić, a to będzie się wiązało z koniecznością zostawania po godzinach i kolejnym stresem.
  • WAŻNE, ALE NIE TAKIE PILNE – to zadania, które trzeba wykonać, ale które nie są priorytetami. Niemniej nie wolno ich pominąć i lepiej od razu zaplanować w swoim kalendarzu, aby dać sobie spokojnie czas na ich wykonanie, aby nie przerodziły się one w ostatniej chwili w rzeczy ważne. Wyobraź sobie, że masz zaprojektować jakąś stronę internetową i szef daje Ci na to czas dwóch tygodni. Jednak nie watro abyś czekał ze wszystkim do ostatniej chwili, najlepiej zaplanuj sobie, że codziennie poświęcisz 1 godzinę za pracę nad nią i idealne dopasowywanie każdego elementu. Najwyżej skończysz projekt wcześniej – plus dla Ciebie!
  • PILNIE, ALE NIE TAKIE WAŻNE – to rzeczy, których wykonanie możesz śmiało komuś oddelegować ponieważ są one istotne, ale nijak wpływają na Ciebie i Twój rozwój. Wprawdzie są one pilne i do wykonania na teraz, ale tak jak mówię jeżeli zastąpi Cię ktoś inny to świat się nie zawali. Delegowanie zadaniami to również coś czego koniecznie musisz się nauczyć i wykorzystywać w praktyce. Nie możesz brać wszystkiego na siebie bo to znów źle na Ciebie wpłynie.
  • NIE SĄ PILNE I NIE SĄ WAŻNE – wszystko to co uważasz za ważne, a co tak naprawdę tylko zajmuje Ci Twój cenny czas. Przeanalizuj każde takie zadanie i zdecyduj jak wpłynie ono na Twoje życie i co Ty zyskasz jeżeli je wykonasz. Jeżeli nie dostrzegasz żadnych pozytywów to śmiało zrezygnuj z jego wykonania.

W pracy chodzi o to, żebyś nigdy nie zamknął się na robieniu jednej rzeczy, musisz się rozwijać i stawiać sobie cele, które będziesz osiągał. Dzięki temu będziesz widział, że robisz realne postępy, które przynoszą Ci widoczne efekty. Zawsze mierz siły na zamiary i powoli brnij do przodu, nie porywaj się z motyką na księżyc bo możesz się rozczarować i zniechęcić brakiem pożądanych rezultatów, ale również nie zniechęcaj się niepowodzeniami.

#4 Ucz się nowych rzeczy

Daj sobie czas na wszystko, ale nie stój w miejscu, jeżeli jedna rzecz już Ci się znudziła to ucz się czegoś nowego co wniesie w Twoje życie prawdziwą radość. Jeżeli jesteś programistą, którego praca jest prawdziwą pasją to z tym nie powinieneś mieć żadnego problemu.

Jako programista możesz uczyć się nowych języków programowania, bardziej zaawansowanych, których znajomość pomoże Ci wskoczyć na wyższy poziom umiejętności. Ponadto przestać tworzyć zwykłe strony i wymyślaj nowe rozwiązani, które wzbogacą Twój każdy projekt, które pozwolą Ci się w pewien sposób wyróżnić spośród innych.

A jeżeli już wszystko umiesz to może nadszedł czas, aby zainteresować się czymś co ze zwykłego programisty zrobi z Ciebie growth hackera, czyli programisty który rewelacyjnie wykorzystuje swoje umiejętności we współczesnym marketingu. O tym pisaliśmy już we wcześniejszym artykule więc polecam koniecznie tam zajrzeć.

A na zakończenie

Wypalenie zawodowe to coś co może Ci zabrać całą przyjemność jaką miałeś z wykonywanej pracy. Ale wpłynie również negatywnie na Twoje relacje rodzinne. Z czasem całe Twoje życie zejdzie na dalszy plan, a najważniejsze staną się problemy, które rozwiązywane w zły sposób będą się tylko piętrzyć.

Dlatego nie pozwól na to, aby zmęczenie, stres i brak motywacji zniszczyły Ci życie. Przede wszystkim zrób sobie prawdziwy urlop podczas którego zadbasz o siebie, a po jego powrocie wyznacz sobie prawdziwe priorytety i zadani, które pomogą Ci się rozwijać.

Przede wszystkim wprowadzaj w swoje życie wiele nowości, ucz się wykorzystywać swoje umiejętności w różnych dziedzinach. Może ze zwykłego programisty wskoczysz na poziom fajnie zarządzającego swoją firmą szefa, który robi coś swojego z pełną pasją? Niezależnie od tego, jaką podejmiesz decyzję i co zrobisz, po prostu działaj i nawet powoli, ale poruszaj się do przodu!