Czy aby zostać wykwalifikowanym i dobrze zarabiającym programistą naprawdę musisz umieć matematykę? Obalamy 3 największe mity tej teorii!

Autor: Dominika

 

Bardzo często wśród potencjalnych, przyszłych programistów dominuje dość dziwne przekonanie, że bez znajomości matematyki na odpowiednio wysokim poziomie nie zrobisz żadnej kariery.

Mogę zgodzić się z tym, że umiejętności z przedmiotów ścisłych ułatwiają pracę programistom. Ale to nie oznacza, że osoby mniej uzdolnione mają zamkniętą drogę i sobie nie poradzą. Otóż jak się dziś przekonasz, programowanie to zbiór różnych umiejętności, które bardzo często nabywasz w każdej dziedzinie życia.

W ostateczności uświadomisz sobie, że Twoja kariera leży tak naprawdę w Twoich rękach, w Twoim zaangażowaniu i pracowitości. I tylko od Ciebie zależy w jaki sposób pokierujesz swoim życiem, aby odnieść sukces w jednej z najszybciej rozwijających się i nie ukrywajmy, najlepiej zarabiających branż.

matematyka1

Dlaczego matematyka to nie wszystko?

Dziś obalamy największe mity jakie na swojej drodze spotka każdy młody człowiek podczas podejmowania decyzji o tym czy zdobywać umiejętności programisty, czy nie. Często te właśnie stereotypy zamykają drogę do wielkich karier młodym i zdolnym ludziom. A jak się okazuje, niepotrzebnie.

 #1 MIT - Musisz umieć matematykę bo...informatyka opiera się właśnie na matematyce

Z tą teorią oczywiście jak najbardziej się zgadzam. Nie ulega wątpliwości, że bardzo wiele elementów, a nawet działów informatyki jest silnie wspierane przez matematykę. Wszystko niby składa się w całość i pewnie niektórzy już uważają, że ich szanse na zostanie dobrym programistą legły w gruzach, ale...nic bardziej mylnego.

A niby kto powiedział, że informatyka i programowanie to jest to samo? Jeżeli myślisz o tym, aby zostać programistą, powinieneś wiedzieć, że programowanie to nic innego jak tylko pewien dział informatyki. A co za tym idzie, w bardzo wielu przypadkach sprawdzi się znajomość samych podstaw matematyki, które przyswoiłeś w gimnazjum lub szkole średniej.

Wyobraź sobie, że chciałbyś specjalizować się tylko w aplikacjach, które nie mają nic wspólnego z matematyką. Do nich zaliczamy np. aplikacje obsługujące bazy danych, są one bardzo popularne, a dodatkowo do ich stworzenia wystarczą Ci proste podstawy matematyki.

A może chciałbyś tworzyć projekty graficzne opierając się na opracowanych specjalnie do tych celów programach? Nie ma żadnego problemu, trochę ćwiczeń, umiejętność skupienia i koncentracji, wyobraźnia i już możesz dużo zdziałać.

Dokładnie tak samo wygląda sytuacja gdybyś chciał zajmować się tworzeniem dźwięku, projektowaniem stron internetowych lub testowaniem gier. Matematyka, z którą będziesz się spotykał w dużej mierze będzie odnosiła się do samych podstaw.

Musisz jednak wiedzieć, że są elementy programowania, które jednak będą wymagały od Ciebie większych umiejętności zarówno matematycznych oraz znajomość fizyki.

Spotkasz się z tym za każdym razem kiedy będziesz chciał samodzielnie napisać jakąś super grę komputerową, w szczególności z mocnymi, interaktywnymi dodatkami. Cały mechanizm gry, pisany od podstaw to już zdecydowanie wyższy poziom zaawansowania.

Ale generalnie, jeżeli chcesz zacząć od tworzenia stron internetowych, prostych aplikacji jak również grafiki opartej na gotowych programach, czyli bądź co bądź zajmować się dochodowymi rzeczami, podstawy matematyki powinny Ci oczywiście wystarczyć.

calculator-983900_640

#2 MIT - Musisz umieć matematykę bo...to ona kształtuje w Tobie umiejętności logicznego myślenia

Jak najbardziej matematyka uczy logicznego myślenia, ale moim zdaniem nie jedyna wpływa na umiejętność logicznego myślenia. Znam wiele osób, które matematyki unikają jak ognia, a w rzeczywistości świetnie radzą sobie w życiu codziennym i osiągają ogromne sukcesy!

Logiczne myślenie możesz opanować ucząc się np. języków obcych. Uwierz mi, że perfekcyjne opanowanie języka oraz swobodne operowanie nim wymaga ogromnego wysiłku umysłowego.

A programowanie? Przecież ono również opiera się na wielu różnych językach. Wyobraź sobie, że bardzo dużo zaawansowanych bibliotek napisanych jest właśnie w języku angielskim. Bardzo często może się okazać, że posiadając odpowiednią wiedzę matematyczną nie możesz ruszyć do przodu z programowaniem właśnie przez barierę językową.

Dlatego jeżeli dałeś radę nauczyć się angielskiego, to co niby miałoby stanąć na przeszkodzie żebyś nauczył się takich najpopularniejszych języków programowania jak:

  • Java

  • PHP

  • Ruby

  • Python

  • JavaScript

Myślisz pewnie, że nauka języków programowania to coś trudnego? Nic bardziej mylnego, a zresztą przekonaj się sam. Obejrzyj jeden z moich webinarów, a przyznasz się jaka przyjemna i łatwa okazuje się nauka z pozoru trudnych rzeczy.

>>LINK<<

Chcesz rozwijać umiejętności logicznego myślenia? Rozwiązuj krzyżówki, sudoku, graj w różne gry sprawnościowe i zręcznościowe. Może Cię to rozśmieszy, ale fajnym sposobem na oczyszczenie umysłu i otwarcie się na nowe doświadczenia daje medytacja.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale nic tak nie uczy logicznego myślenia jak rozwiązywanie problemów. I tu przechodzimy do kolejnego, mitu na temat wielkiego znaczenia matematyki w programowaniu.

#3 MIT - Musisz umieć matematykę bo...dzięki niej uczysz się rozwiązywać trudne problemy, a to podstawa podczas programowaniageometry-1188497_640

Oczywiście na co dzień staramy się unikać kłopotliwych sytuacji, ale kiedy już się pojawią musimy umieć stawić im czoła.

Musisz wiedzieć, że pisanie kodów oraz wykonywanie różnych zleceń z zakresu programowania bardzo często sprawia problemy nawet najlepszym programistom. Ale kluczem do sukcesu zawsze jest opanowanie oraz umiejętność skupienia się na problemie. 

Czasami trzeba stosować różne rozwiązania, podchodzić problem z różnych stron, aby odnaleźć prawidłowe rozwiązanie. Podobnie jest w programowaniu, myślę, że każdemu programiście zdarza się wykonać dobrą robotę, ale...gdzieś się wkradnie błąd.

Ludzka rzecz, ale często odszukanie i poprawienie błędu to kwestia skupienia i spostrzegawczości.

W pracy programisty niewątpliwie bardzo ceniona jest umiejętność odpowiedniej komunikacji z otoczeniem. Bardzo często umiejętność pracy w zespole jest kluczem do rozwiązania wszystkich problemów.

Mity mitami, ale...poszerzaj horyzonty dla przyszłych sukcesów

Jak widzisz posiadanie ponadprzeciętnych umiejętności matematycznych nie jest głównym elementem decyzyjnym świadczącym o tym czy zostaniesz programistą czy nie. Wszystko zależy od tego czy masz wystarczająco dużo chęci i czy znajdziesz odpowiednią i praktyczną metodę nauki, która przygotuje Cię do pracy programisty.

Ponadto wszystko zależy od tego jak Ty widzisz siebie w roli programisty. Musisz stworzyć swoją wizję siebie i dążyć do osiągnięcia zamierzonego celu.

Jeżeli chcesz pracować w zaciszu jakiejś wielkiej korporacji i wykonywać schematyczne zadania to faktycznie poradzisz sobie tam bez zdolności matematycznych. Ale pomyśl czy tego właśnie chcesz? Jeżeli tak to ok - działaj bo na pewno sobie poradzisz.

 Natomiast jeżeli masz w sobie większe aspiracje i marzy Ci się robienie wielkich projektów i współpracowanie z liczącymi się firmami, powinieneś rozważyć poszerzenie swoich umiejętności matematycznych. To Ci nie zaszkodzi, ale przyczyni się do tego, że będziesz się rozwijał i z łatwością opanowywał nowe elementy, bardziej zaawansowane.

 Podsumowanie

Jak zapewne wiesz, rynek programistyczny rozwija się bardzo dynamicznie i od kilku już lat odnotowuje się duże zapotrzebowanie na wysokiej klasy programistów.

Wysokiej klasy programista to osoba idąca za duchem czasu, która nie tylko posiada wiedzę teoretyczną, ale także potrafi w pełni wykorzystać ją w działaniach praktycznych. To osoba komunikatywna, potrafiąca współpracować w zespole i zaangażowana w realizację wyznaczonych zadań. A takie umiejętności nabywasz w każdej chwili swojego życia.

 Czyżby ten opis pasował do Ciebie? Rewelacja, w takim razie jeżeli chcesz dobrze zarabiać to zarabiaj na swojej pasji! Rób wszystko co umożliwi Ci zdobycie odpowiedniej wiedzy, ćwicz, trenuj bo warto. To czy umiesz matematykę czy nie o niczym nie świadczy, ważne jest to co Ty zrobisz, aby osiągnąć zamierzony cel.