6 ŻELAZNYCH POWODÓW, DLA KTÓRYCH NASZE DZIECI OD NAJMŁODSZYCH LAT POWINNY UCZYĆ SIĘ KODOWANIA. 2 JEST NIE DO POBICIA!

W dobie kiedy technologia rozwija się niezwykle dynamicznie nie trudno jest zaobserwować, że coraz więcej udogodnień z jakich korzystamy opiera się na konkretnych aplikacjach. Już teraz możemy przerzucać kanały w telewizorze, gasić lub zapalać światło bądź piekarnik za pośrednictwem telefonu. Chyba każdy zna drony i docenia ich zastosowanie przy produkcji filmów czy też poszukiwaniu zaginionych osób. Ale to dopiero początek ponieważ już teraz mówi się, że prawdziwy rozwój technologii jest dopiero przed nami!

W pełni zrozumiałe jest zatem, aby każdy nie tylko znał nowinki technologiczne, ale aby potrafił sprawnie wykorzystać ich możliwości maksymalnie do ułatwienia sobie życia. Myślę zatem, że warto jest potraktować umiejętności w kodowaniu na równi z umiejętnościami czytania, jak również pisania. Tym bardziej, że zapotrzebowanie na wykwalifikowane w tej dziedzinie osoby będzie z pewnością stale rosło.

Warto zatem od najmłodszych lat oswajać dziecko z przydatnymi umiejętnościami, rozwijać w dziecku odpowiednie procesy myślowe, które przyczynią się do rozbudzenia w najmłodszych poczucia przedsiębiorczości i zaradności życiowej. Każdy rodzic powinien zatem inwestować w dziecko i rozwijać w nim pasję do programowania.

Na pewno słyszałeś o 18 letnim licealiście, który niedawno opracował aplikację dla osób głuchoniemych, a teraz z powodzeniem współpracuje z ONZ oraz wieloma amerykańskimi specjalistami. O ogromnych zarobkach już nie wspomnę. A co myślisz o tym, aby za kilka lat na jego miejscu było Twoje dziecko?

#1 To jeden z najczęściej używanych języków świata

Język programowania jest jednym z najmłodszych języków świata, ale jak się okazuje również tym, który najszybciej się rozwija. Obecnie niemal każda dziedzina życia, w której działamy opiera się na oprogramowaniu lub silmy rozwoju oprogramowania dla odnoszenia coraz to większych sukcesów. Firmy coraz częściej poszukują wykwalifikowanych specjalistów, którzy zasilą ich szeregi, oferujący przy tym nie małe wynagrodzenia:

aka

Więc jeżeli zależy Ci na tym, aby zapewnić dziecku odpowiedni start w dorosłe życie i otworzyć przed nim drzwi do sukcesu, rozważ kształcenie go w kierunku programowania. Zdobyte umiejętności, z pewnością przydadzą się Twojemu dziecku w każdej pracy, będą bowiem dodatkowym atutem, który wzbogaci CV dziecka. Na pewno sami nie raz mogliście się przekonać, że pracodawcy poszukują młodych osób, ale ze sporym zapleczem umiejętności i doświadczenia – dajmy zatem dziecku możliwość budowania przyszłości już dziś.

#2 Te urządzenia przejmą kiedyś kontrolę nad światem

Tak jak obecnie za królowe nauk uznawane są: matematyka, biologi, chemia czy też fizyka, tak przedmiotem przyszłości jest programowanie i sprawne zarządzanie różnymi urządzeniami mobilnymi.

To właśnie komputery i inne urządzenia działające na zasadzie kodu będą silnie kształtować świat za jakieś 10 – 15 lat czyli wtedy, gdy na rynek pracy będą wchodzić nasze dzieci. Rewelacyjnym wyjściem jest przygotowanie dziecka na to co będzie czekało go za kilka lat. Warto zatem by teraz zdobywało odpowiednią wiedzę, która pozwoli mu z marszu znaleźć dobrze płatną pracę gwarantującą dostatnie życie.

Brak umiejętności z zakresu podstaw programowania, w przyszłości będzie traktowana niemal jak obecnie analfabetyzm, a tylko od Ciebie zależy na jaki poziom umiejętności pozwolisz wskoczyć swojemu dziecku.

aka1

#3 Najwięcej wiedzy dzieci chłoną w początkowych latach edukacji

Uczenie dziecka podstaw programowania, gdy jest jeszcze młodym człowiekiem jest niezwykle ważne, ponieważ dzieci mają ogromną łatwość w przyswajaniu wiedzy właśnie w początkowych fazach nauki. Umysł dziecka jest bardziej elastyczny niż umysł osoby dorosłej, a co za tym idzie nauka jest zdecydowanie łatwiejsza i przebiega szybciej, dając tym samym najlepsze rezultaty.

Oczywiście wiadomo, że uczenie czegoś na siłę bądź w nudny sposób może nie przynieść zamierzonych rezultatów. Natomiast uczenie dziecka chociażby w formie zwykłej, wspólnej zabawy może okazać się dla niego niezwykłą przyjemnością.

Zdobywanie przez dziecko nowych umiejętności wpoi w nim potrzebę kształcenia się dla osiągnięcia własnych celów i wielu sukcesów. Ponadto programowanie to dobra droga do nabycia umiejętności takich jak: logiczne oraz kreatywne myślenie.

#4 Programowanie kształtuje w dziecku ogromna kreatywność

Kolejną zaletą uczenia dzieci programowania jest fakt, że buduje to w dziecku niezwykłą kreatywność oraz daje możliwość poznania narzędzi do tworzenia świata o nieograniczonych możliwościach, w którym będą mogły budować swoją przyszłość i odnosić sukcesy.

Tak jak ktoś odnajduje pasję i świetnie realizuje się np. malując obrazy czy projektując wnętrza, tak dziecko może rozbudzić swoją kreatywność tworząc ciekawe kody. Teraz początkowo mogą one być zwykłą zabawą, ale w późniejszym czasie nie wykluczone jest, że przerodzą się w prawdziwą pasję.

Zapewne zastanawiasz się w jaki sposób wdrożyć dziecko w podstawy programowania, przecież wiadomo, że szkoła opiera się na przekazywaniu tylko tradycyjnej wiedzy pochodzącej z książek, nie koniecznie bazującej na rzeczywistości. Ale musisz wiedzieć, że istnieje wiele platform, których celem jest nauczenie dzieci podstaw kodowania, w przyjemny i przystępny sposób.

Dostępnych jest już wiele gier komputerowych, w których dziecko samo może dodawać jej elementy i swobodnie je modyfikować. Istnieją nawet gry napisane już przez inne dzieci (tak są już tacy zdolni, którzy tworzą nawet własne gry) które uczą programowania podczas zabawy. Więc może następnym razem kiedy Twoja pociecha będzie chciała zagrać w jakąś grę, Ty zaproponuj mu jakąś ciekawą grę o podłożu edukacyjnym?

Dzieci znane są z ogromnej wyobraźni co tylko może przyczynić się do odpowiedniego rozwoju i stworzenia niebanalnego kodu, który może okazać się prawdziwym hitem.

#5 Nauka rozwiązywania problemów i myśli krytycznej

Umiejętność kodowania również pomaga dzieciom rozwijać umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, z którymi spotykają się nie tylko w przypadku informatyki, ale również w życiu codziennym. Uczy jak spojrzeć na problem z odpowiednim dystansem i rozłożyć go na części pierwsze, dodatkowo dziecko nabywa tak bardzo potrzebnej w dzisiejszym czasie umiejętności zarządzania zadaniami w czasie.

Nauka logicznych połączeń i umiejętność odpowiedniego zastosowania zdobytej wiedzy i umiejętności pozwalają na idealne analizowanie różnych sytuacji i poszukiwania rozwiązania problemów.

Nauka programowania to na początku nauka pewnych schematów i zachowań, które maja na celu ułatwienie pracy. Jestem przekonany, że taka umiejętność przyda się każdemu dziecku, dzięki czemu będzie ono mogło poradzić sobie w tworzeniu życiowych schematów, które będą sprawdzać się na co dzień.

Tworzenie kodu wymaga również dużej koncentracji i wypracowania umiejętności współpracy z innymi. To również może pomóc dziecku w kontaktach z rówieśnikami.

informatics-400428_640

#6 Wyjątkowe opowieści za pomocą kodu

Kodowanie jest sekwencyjne - to opowiadanie historii, gdzie trzeba wiedzieć, co napisać i dlaczego jedna rzecz następuje po drugiej, dlaczego mamy taką a nie inną kolejność. To rewelacyjny sposób, aby dziecko w niczym nieograniczony sposób rozwijało płynność w swoim myśleniu.

Platforma Scratch jest bardzo popularna wśród dzieci, ponieważ opiera się na opowiadaniu i kreatywności, z bogatym językiem wizualnym w tle, co dzieci chyba najbardziej uwielbiają.

Poza dostępnymi platformami takimi jak Scratch istnieje wiele programowalnych urządzeń (drony, roboty platformy Arduino itp), które dają dzieciakom możliwość kontroli oraz wpływu na istniejący wokół nich świat. Wszystko prezentujące jak niesamowicie proste i przyjemne może być zwykłe programowanie różnych przydatnych rzeczy.

Na zakończenie

Wielu rodziców jest niezadowolonych z tego, że ich pociechy bez problemu odnajdują się w świecie tabletów oraz smartphon'ów, a to wielki błąd. Jeżeli widzisz, że takie nowinki technologiczne interesują Twoje dziecko to może po prostu przyłącz się do niego i razem zgłębiajcie tajniki działania konkretnego urządzenia. Może to Ty okażesz się świetnym nauczycielem dla swojego dziecka, a może będziecie uczyć się nawzajem?

Kodowanie to kluczowa umiejętność, nawet jeżeli nie zostało ono wprowadzone do podręczników szkolnych i nie jest praktykowane na zajęciach z informatyki, powinno mieć miejsce w życiu Twojego dziecka. Weźmy jako przykład Estonię, gdzie już od pierwszej klasy dzieci uczą się tworzenia najprostszych kodów, co w późniejszym czasie daje im możliwość odnoszenia większych sukcesów.

Jesteś rodzicem więc w dużej mierze to Ty odpowiadasz za rozwój swojego dziecka – nie pozwól mu zatem zostawać w tyle, otwórz przed nim drzwi do świetlanej przyszłości i rozwijaj w nim pasję do programowania.