6 powodów dla których naprawdę warto zostać programistą. Drugi jest niezastąpiony!

Nie jest chyba żadną tajemnicą, że kiedyś programiści byli uważani za osoby pochodzące niemalże z innej planety. Coś w rodzaju „obcych” ubranych w koszulę w kratę, stukających w klawiaturę i tworzących dziwne kombinacje zrozumiałe tylko dla ich świata.

Jednak czasy się zmieniają i coś co kiedyś mogło być dziwactwem, teraz nabrało zupełnie innego znaczenia. Obecnie chyba już w każdej dziedzinie naszego życia napotkamy się na rozwiązania opracowane przez utalentowanych programistów.

Umiejętność programowania to teraz prestiż, zawód otwierający przed każdym ogromne perspektywy rozwoju, a także gwarantujący życie na odpowiednim poziomie. Jednak bycie programistą z prawdziwego zdarzenia niesie za sobą wiele innych korzyści i dziś właśnie o nich.

programista2

#1 POWÓD - Zawód programisty pozwala zajść naprawdę wysoko

Programowanie to dziedzina, która nigdy nie przestanie być modna, rozwija się bardzo dynamicznie, a co za tym idzie możemy być pewni, że dla wykwalifikowanych osób pracy nie zabraknie.

Kiedyś wielkim osiągnięciem były zwykłe telefony komórkowe, następnie świat podbił internet i możliwości jakie dawał każdemu zainteresowanemu. Już wtedy każdy był oszołomiony tymi osiągnięciami.

A teraz? Mało kto może obejść się bez smartphona, w którym trzyma całe swoje biuro i dzięki któremu może zarządzać projektami w każdym miejscu na ziemi. Co więcej, niektórymi elementami z wyposażenia naszych domów możemy zarządzać z poziomu przeróżnych aplikacji.

Ale to nie wszystko ponieważ technologia idzie o krok dalej, mam tu na myśli projektowanie i drukowanie (!) ludzkich elementów ciała – kości lub serca. To jest dopiero odkrycie, choć jeszcze w powijakach to będzie to prawdziwe osiągnięcie na miarę naszej ludzkości.

Doskonale wiemy, że na tym się nie skończy. Na pewno słyszałeś o projektach robotów, które mają w przyszłości w wielu dziedzinach zastąpić właśnie ludzi. Sam zresztą widzisz, że programowanie daje wielką szansę wszystkim osobom kreatywnym i dążącym do realizacji wszystkiego co siedzi im w głowie.

#2 POWÓD - Możesz pracować z każdego miejsca na ziemi

To chyba jedna z najwspanialszych cech pracy programisty, dzięki niej swoją pracę możesz wykonywać np. w dogodnych dla Ciebie godzinach. To rewelacyjne rozwiązanie, które możesz fajnie wprowadzić w swoje życie jeżeli masz rodzinę. W każdej chwili możesz wyskoczyć do sklepu na zakupy lub zaopiekować się dzieckiem kiedy się rozchoruje bez proszenia o dzień wolny.

Druga fajna opcja to możliwość pracy zdalnej, oznacza to, że możesz śmiało wyjeżdżać na wakacje kilka razy do roku i to na dłuższy czas, a pracę zabierać po prostu ze sobą. To również rewelacyjna szansa żebyś podjął współpracę z zagraniczną firmą. Zlecenia przecież możesz śmiało wykonywać w swoim domu, bez konieczności opuszczania kraju, a prestiż i duma ze współpracy z większą firmą i tak zostaje.

Praca zdalna to niewątpliwie wolność i niezależność, a także ogromna swoboda. W końcu możesz być swoim własnym szefem. A dlaczego by nie! Jeżeli zapanujesz nad swoją pracą i będziesz w stanie wszystko idealnie zaplanować to załóż własną firmę i świadcz usługi innym, przebieraj w ofertach pracy i rób tylko to w czym widzisz sens.

#3 POWÓD - Możesz łączyć różne pasje i zainteresowania

Jeżeli oprócz programowania masz jeszcze jakieś dodatkowe hobby to możesz śmiało połączyć jedno z drugim i odnieść na tym jakiś ciekawy sukces. Wyobraź sobie, że interesujesz się zdrowym żywieniem, albo inspiruje Cię dbanie o sylwetkę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stworzył jakąś fajną aplikację, dzięki której takie osoby jak Ty będą mogły łatwiej dobierać odpowiednie ćwiczenia lub komponować zdrowe posiłki. Nie oszukujmy się, ludzie są bardzo zabiegani, rzadko kiedy mają czas wyjść na siłownię czy do dietetyka, a Ty możesz im wszystko ułatwić.

A może masz pomysł na program ułatwiający naukę języków obcych – świetnie! Wykorzystaj swoje umiejętności w programowaniu i napisz coś unikalnego. Zarabiaj na swojej pasji.

#4 POWÓD - Będziesz prawdziwym wsparciem dla najbliższych

Uwierz mi, że nie ma nic lepszego niż posiadanie wśród znajomych zdolnego programisty, który w razie potrzeby jest w stanie rozwiązać każdy problem np. z niesfornym systemem komputerowym.

Znajomi wiedząc, że posiadasz techniczne umiejętności z pewnością zawsze będą je doceniać. Nie zdziw się również, kiedy obudzi się w nich zazdrość, że właśnie Ty potrafisz tak swobodnie poruszać się w świecie technologii.

W ten sposób możesz budować swój wizerunek jako konkretna marka, jako ekspert w danej dziedzinie. Pozwoli Ci to zyskać prestiż, początkowo wśród najbliższych, ale z czasem możesz zostać zauważony przez kogoś innego, kto doceni Twoje umiejętności i zaproponuje Ci stworzenie jakiegoś większego projektu.

#5 POWÓD - Szansa na godne i dostatnie życie dla Ciebie i rodziny

Programistów z wiedzą i umiejętnościami na odpowiednim poziomie zatrudniają największe firmy proponując sensowne wynagrodzenie, oczywiście z możliwością stałych podwyżek wraz ze wzrostem kwalifikacji. Coraz częściej zatrudnienie oferują również firmy zagraniczne, dające bardzo konkurencyjne stawki.

Praca programistów jest bardzo doceniana i przekłada się na wysokie zarobki. Zdarza się, że osoby, które ukończą nawet jakieś podstawowe kursy/szkolenia i dokładnie znają chociaż jeden język programowania, na „dzień dobry” mogą zarabiać ponad 4 000 zł. Przyznasz, że to dość fajne pieniądze, które umożliwiają odpowiedni start w dorosłe życie i to od razu na wysokim poziomie.

#6 POWÓD - Możesz zostać czyimś mentorem

Jeżeli posiadasz odpowiednie umiejętności, które osiągnąłeś dzięki swojej ciężkiej pracy i zaangażowaniu to podziel się swoją drogą do sukcesu z innymi. Załóż blog, na którym będziesz krok po kroku pokazywał innym, mniej zaawansowanym ciekawą wiedzę opartą na rzeczywistych przykładach. Nagrywaj ciekawe filmiki, które na konkretnych przykładach będą przekazywać wiedzę.

Inspiruj innych, nauczaj, a może okaże się, że jest to pomysł na własny biznes i będziesz zarabiał pieniądze na szkoleniu innych.

W dzisiejszych czasach, takie formy zdobywania wiedzy i umiejętności są bardzo popularny, a niekiedy cieszą się większym zainteresowaniem niż renomowane szkoły, które nie ukrywajmy, przekazują głównie teoretyczną wiedzę.

Podsumowanie

Moim zdaniem to 6 najmocniejszych powodów, dla których naprawdę warto zostać programistą. Jeżeli masz w sobie chociaż odrobinę wątpliwości, wahasz się to weź sobie do serca nasze dzisiejsze rady.

Rynek pracy jest zmienny raz możesz pracować, a za miesiąc może się okazać, że jednak nie jesteś już potrzebny w dotychczasowej pracy i co wtedy? Dlatego jeżeli już teraz możesz dokonać jakiegokolwiek wyboru (a możesz bo to Twoje życie!) to zdecydowanie doradzam – zajmij się czymś co ma przyszłość i co da Ci prawdziwe perspektywy rozwoju, a niewątpliwie zawód programisty takie możliwości daje każdemu.