Tester manualny – na czym polega jego praca?

Na początek zapoznaj się z poniższym wywiadem z Dominikiem, który został testerem oprogramowania po jednym z naszych szkoleń: 

Kliknij tutaj, jeżeli Ty też marzysz o karierze testerskiej!

Pracując jako tester manualny jest się odpowiedzialnym za swoiste "sprawdzenie" projektów (m.in. aplikacji, czy serwisów internetowych), które zostały stworzone przez programistów. Najczęściej tester manualny dokonuje wszelkich możliwych czynności, które mógłby dokonać użytkownik danego oprogramowania.


Ale to tylko część zadania...

Następnie tester musi przekazać programistom informację zawierającą dokładny opis usterki z wykazaniem błędów (tzw. bugów), aby można było wdrożyć poprawki. Po ich usunięciu, tester znowu sprawdza całe oprogramowanie, tak aby na końcu pozostało całkowicie bezbłędne. Często zdarza się, że tester nawet kilkadziesiąt razy testuje tę samą aplikację, ponieważ usunięcie jednego błędu może generować inne.
Ogólnie rzecz biorąc tester to dostawca wiadomości i informacji o oprogramowaniu. Nie dość, że musi sprawdzić każdy element oprogramowania szczegółowo, następnie musi o tym poinformować developerów, którzy są w stanie naprawić usterkę.


Nie tylko wiedza techniczna..., co jeszcze musi umieć tester manualny?

Z uwagi na częste kontakty z programistami, a także klientami, czy dyrektorami odpowiednich działów niezwykle ważne jest, aby tester manualny posiadał kompetencje miękkie, a w szczególności, aby cechowała go komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.
Jak widzisz, praca testera manualnego jest kompleksowa. Na tym stanowisku trzeba wykazać się różnymi umiejętnościami. Często jest to bardzo dobry pomysł na rozpoczęcie swojej kariery w IT.

 

Jeżeli zastanawiasz się, czy kariera testera manualnego jest dla Ciebie,
możesz rozwiązać nasz darmowy kurs PREDYSPOZYCJI TESTERSKICH >>