5 praktycznych wskazówek dla osób, które chcą zostać zawodowymi programistami, ale nie wiedzą, od czego zacząć.

Jeżeli masz marzenie, aby w najbliższej przyszłości stać się zawodowym programistą to pewne jest, że czeka Cię bardzo dużo pracy. Będziesz musiał, między innymi znaleźć kreatywne sposoby na zdobycie niezbędnego doświadczenia, tak cenionego w naszych kręgach. Ponad to musisz dążyć do tego, aby zaistnieć na obecnym, ciągle rozwijającym się rynku.

Aby tego dokonać, niezbędne jest odpowiednie usystematyzowanie materiałów i kroków, jakie musisz wykonać. Daj mi, zatem 5 minut, a ja przedstawię Ci 5 praktycznych wskazówek, otwierających przed Tobą drogę do prawdziwej kariery w dziedzinie programowania.

5 praktycznych wskazówek dla przyszłych programistów

WSKAZÓWKA #1 - Opanuj wszystkie podstawy

Od kilku już lat prowadzę szkolenia z programowania. Spotykam wielu uczestników. Przez ten czas, udało mi się zaobserwować jeden powtarzający się schemat.

Wiele osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, niestety stoi w martwym punkcie. Powodem tego jest brak podstawowej wiedzy o podstawach. Co blokuje nam pójście dalej i rozwijanie dalszych umiejętności.

Jeżeli, ktoś ma w sobie tak dużo determinacji, aby uczyć się programowania samodzielnie to jest to bardzo mocna motywacja i najlepsza droga do osiągnięcia sukcesu.

Niestety chęć uczenia się nowych rzeczy, często pozwala ludziom podjąć pracę, zanim poznają oni podstawowe zagadnienia i zasady. Nic, więc dziwnego, że tak trudno jest obecnie znaleźć programistę z prawdziwego zdarzenia z pełnym pakietem niezbędnych umiejętności.

Więc zanim zdecydujesz się pójść dalej, upewnij się, że masz opanowane, wszystkie podstawy programowania, a w tym między innym:

  • Właściwe nazewnictwo
  • Odpowiednia struktura programu
  • Różnica pomiędzy biblioteką a aplikacją

Typowe książki „Jak programować w XYZ” często tylko powierzchownie tłumaczą nam takie rzeczy i w ostateczności okazuje się, że aby naprawdę to zrozumieć trzeba być programistą najwyższych lotów. A przecież nie o to nam chodzi.

Ja polecam Ci, zapoznać się z czymś w stylu „Struktura i interpretacja programów komputerowych”, poznaj dokładnie kilka podstawowych programów. Będzie to długa droga, ale pozwoli Ci ona nabrać rozpędu na drodze do bycia naprawdę cenionym programistą.

WSKAZÓWKA #2 - Angażuj się i pracuj nad większą ilością projektów.

Faktem jest, że uzyskanie dyplomów nawet w najlepszych uczelniach, czyni Cię takim programistą jak stanie w garażu czyni Cię samochodem.

Oprócz wiedzy potrzebne jest jak największe doświadczenie. Warto, zatem jak najszybciej zacząć o nie zabiegać. Polecam angażować się w jak największą liczbę dodatkowych projektów, organizowanych przez różne organizacje, a czasem społeczności.

W internecie znajdziemy wiele grup, które działają wspólnie w celu napisania jakiegoś przydatnego oprogramowania. Takie zajęcia i zaangażowanie, przynosi naprawdę wiele korzyści, o których wiele z Was nie ma nawet pojęcia:

  • Będziesz miał pojęcie, w jaki sposób stworzyć aplikację zgodnie ze specyfikacją
  • Będziesz mógł doświadczyć prawdziwych możliwości rozwoju – poznasz umiejętności innych współpracowników, które z pewnością wzbogacą to, co już sam umiesz
  • Dowiesz się wszystkiego o podstawowych praktykach – np. kontrola wersji
  • Wszystkie doświadczenia i umiejętności, będziesz mógł wymienić w CV

WSKAZÓWKA #3 – Przygotuj się na początkowe, mniejsze zarobki

Niestety, mamy takie czasy, jakie mamy. Gospodarka nie jest w najlepszej sytuacji, dlatego zmiany są widoczne nawet w naszym sektorze programistów.

Często słyszę, że początkowe płace nie są zbyt wysokie. Jeżeli w firmie mamy kilka osób obejmujących niemalże podobne stanowiska to płace rozkładają się na wszystkich tych pracowników.

Często pracodawcy decydują się na zmiany w etatach. Nie tajemnicą jest, że obecnie opłaca się zatrudniać studentów, którzy zaraz po szkole mają trudności w znalezieniu pracy i w ostateczności zdecydują się na zatrudnienie za mniejszą stawkę niż doświadczony pracownik.

Ale uważam, że nie zależnie od tego czy jesteśmy po szkole czy nie powinniśmy reprezentować sobą jak największy poziom wiedzy praktycznej z danej dziedziny.

Pierwsze kilka lat pracy to dla nas ogromny sprawdzian i musimy być świadomi, że prawdopodobnie dużo nie zarobimy. Ale zarazem będzie to dla nas możliwość wyszkolenia się we wszystkich możliwych kierunkach i zawalczenie o zdecydowanie lepsze stanowisko.

Zdobyte doświadczenie, bez problemu będziemy mogli wykorzystać na wyższym stanowisku bądź w innej firmie, która doceni nasze umiejętności i zatrudni nas na upragnionym stanowisku.

WSKAZÓWKA #4 – Staraj się wyróżnić. Zauważony i doceniony możesz zdobyć świetną posadę

W każdym zespole jest wiele stanowisk, które początkowo mogą Ci się wydać mało rozwojowe, ale w ostateczności mogą okazać się Twoją przepustką do zamierzonego celu.

Istnieją stanowiska, których celem jest zapewnienie jak najlepszej, jakości produktu, możemy znaleźć się w dziale utrzymania czy też wsparcia. Wszystkie te stanowiska, przy odrobinie zaangażowania, mogą okazać się nam bardzo pomocne w osiągnięciu sukcesu.

Możesz np. objąć stanowisko specjalisty ds. jakości. Sprawdzasz to, co przygotowali inni i wychwytujesz nawet najmniejsze błędy. Raportujesz je, a tym samym zyskujesz w oczach swoich przełożonych, jako osoba, która naprawdę zna się na rzeczy.

Zawodowi deweloperzy na pewno docenią Twoje starania i umiejętności, a tym samym otworzą przed Tobą drzwi do lepszego stanowiska.

WSKAZÓWKA #5 – Zabłyśnij przed swoim pracodawcą

Zorientuj się czy obecnie nie jesteś w stanie zrobić czegoś dla swojego pracodawcy, zrób rozeznanie w firmie. Dowiedz się, jakich programów używają inni pracownicy, dowiedz się, co ułatwiłoby ich pracę, może obecne oprogramowanie ma jakieś wady?

Jeżeli poznasz dokładne potrzeby swojego szefa i innych pracowników, postaraj się napisać dla nich proste oprogramowanie, które zdecydowanie ułatwi im pracę.

A może w firmie istnieje już jakiś zespół, który się tym zajmuje, a Ty po prostu wesprzesz go swoimi umiejętnościami i wiedzą.

Takie kroki, umożliwią Ci zdobycie nowych umiejętności oraz doświadczenia. Jeżeli pokażesz się przełożonemu z jak najlepszej strony, w przyszłości, kiedy będzie chciał kogoś zatrudnić, jako programistę, będziesz miał wielkie szanse, aby takie stanowisko objąć. Nikt nie pogardzi wartościowym i zaangażowanym w pracę pracownikiem.

Podsumowanie

Cokolwiek w życiu rozpoczynamy, ważne jest by mieć jakiś plan i konsekwentnie się go trzymać. Mam nadzieję, że te 5 praktycznych wskazówek dla przyszłych programistów, pomoże Wam w osiągnięciu zamierzonego celu.

Sam przechodziłem całą drogę od zera do programisty ze sporym doświadczeniem.Przyznaję, że nie jest to droga łatwa i szybka. Wymaga to od nas sporo cierpliwości oraz zaangażowania.

Nie zapomnijmy również o elementarnej wiedzy, która ułatwi nam wkroczenie w wielki świat programowania.Powyższe wskazówki zastosuj, a zdziwisz się jakie możesz osiągnąć rezultaty.