Jeżeli poznasz te 3 niezawodne metody to będziesz mógł zrewolucjonizować swoje życie i zdobyć niezbędne w pracy programisty doświadczenie.

W tym, artykule postanowiłem, że zaprezentuję Ci sprawdzone metody, ułatwiające zdobycie niezbędnego doświadczenia w programowaniu. Wytrwałe i konsekwentne stosowanie tych 3 metod, pozwoli Ci z ogromną łatwością znaleźć wymarzoną pracę, bez obaw o brak doświadczenia.

Na rynku pracy, coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że przedsiębiorstwa nie chcą zatrudniać pracowników bez niezbędnego doświadczenia.

Mało która firma, chce uczyć przyszłego pracownika, nastawiają się oni na te, że zatrudniają kogoś gotowego pracować od zaraz. I tu znajdujemy się w potrzasku, bo niby jak zdobyć doświadczenie, kiedy żadna firma nie ułatwia nam zdobycia umiejętności?

Poświęcając kilka chwil na lekturę tego artykułu, dostajesz ode mnie 3 sprawdzone metody aby samodzielnie poprowadzić swoją karierę.

rsz_woman-940607_1280

METODA #1 – Pracuj dużo i z zaangażowaniem, nawet gdybyś miał zarabiać bardzo mało, albo wcale

Dla niektórych, może wydawać się to szalonym pomysłem, ale prawda jest taka, że jeżeli Ty nie zaoferujesz komuś czegoś wartościowego to nikt nie zaproponuje Ci sensownych pieniędzy.

Pamiętaj, że zaangażowanie oraz dawanie z siebie max możliwości to idealna inwestycja w przyszłość.

Obecnie, duże korporacje nie chcą zatrudniać osób z małym doświadczeniem, w przeciwieństwie do różnego rodzaju organizacji i wolontariatów. Tam drzwi są zawsze otwarte dla osób które w zamian za możliwość zdobywania doświadczenia, wykonają określoną pracę.

Moje początki wyglądały podobnie, różnego rodzaju wolontariaty i zaangażowanie w wiele projektów. Chociaż pieniądze nie były z tego duże, to zdobyte doświadczenie przydało mi się na lata.

Na dodatkowe zajęcia poświęcałem każdą wolną chwilę, popołudnia oraz weekendy. Pracowałem w różnych warunkach, ale zawsze z przekonaniem, że wszystko co robię to maja przepustka do przyszłości.

Moje zaangażowanie, zaowocowało tym, że w ostateczności do CV mogłem wpisać kilka naprawdę wartościowych umiejętności.

W różnych organizacjach open source możesz załapać się do zespołu pracującego nad jakimś ciekawym projektem. Równie dobrze, możesz samodzielnie prowadzić projekty, albo wzbogacić pomysłami to co już powstało.

Natomiast, jeżeli nie masz dostępu do takich organizacji, spróbuj wspierać w pracy członków rodziny, albo znajomych. Czasem ktoś z Twojego otoczenia może prowadzić firmę i z chęcią skorzysta z Twojej pomocy.

METODA #2 – Nie bój się ciężkiej pracy

Jeżeli chcesz iść do przodu to nie masz wyjścia: musisz szykować się na ciężką pracę! Jeszcze nie spotkałem w swoim życiu dobrego, naprawdę dobrego programisty, który dostałby cokolwiek na tacy, bez wysiłku.

Być może komuś trafiła się okazja, że został zatrudniony przez znajomego w świetnej firmie i oda razu zaczyna zarabiać sensowne pieniądze, ale taka okazja zdarza się bardzo rzadko.

Natomiast dla większości ludzi, którzy jeszcze się kształcą lub są zaraz po studiach, jedynym trafnym wyjściem jest tylko i wyłącznie ciężka praca.

Prawdopodobnie, w Twoim miejscu pracy, szef nie pozwoli Ci na pisanie kodów, zamiast wykonywania normalnych obowiązków. Więc zostaje Ci konsekwentne trenowanie na przerwach bądź po godzinach.

Nie zapominaj również o tym, aby szkolić się w domu: możesz brać udział np. w webinarach. Za każdym razem, cieszą się one ogromną popularnością wśród użytkowników, którzy zawsze aktywnie w nich uczestniczą.

Jak to się mówi, nie wejdę drzwiami to wejdę oknem. W tym wszystkim właśnie o to chodzi, aby wkraść się na rynek pracy swoimi siłami.

Na przykład, spójrz na mnie. Miałem pracę, w której zajmowałem się zarządzaniem siecią i monitorowaniem. Minęło już kilka dobrych lat od kiedy zostałem zawodowym programistą, ale zawsze wiedziałem, że chciałbym wrócić do wcześniejszych zajęć. Fakt był jednak taki, że minęło już sporo czasu i koniecznym okazało się odświeżenie swoich umiejętności i poszerzenie swojego doświadczenia.

Podjąłem szybkie działania: zacząłem pisać aplikacje, które mogły pomóc moim współpracownikom. Zdarzało się, że kiedy wszyscy pracownicy wychodzili do domu, ja zaczynałem pisać kolejny kod. A wszystko, po to, aby moje doświadczenie mogło się rozwinąć.

Jak widać, pracę programisty można zdobyć poprzez wkład w rozwój swoich umiejętności. Oczywiście może to trochę potrwać, ale każde miejsce pracy, każdy projekt, albo aplikacja nad którą pracujesz to kolejny punk, wzbogacający Twoje CV.

METODA #3 – Pracuj również w domu

Być może nie masz możliwości poświęcania się dodatkowym zajęciom w pracy. Może, Twoja praca, w ogóle polega na czymś innym. I co wtedy?

Idealnym miejscem do ćwiczeń, okazuje się być Twój dom. Zaplanuj swój czas pracy nad własnymi umiejętnościami. Twórz nowe aplikacje, a jeżeli jesteś początkujący to przyglądaj się napisanej już aplikacji i napisz jej własną wersję. Pracuj nad różnymi, autorskimi projektami, zapisuj wszystko co przychodzi Ci do głowy i co może się przydać.

Podczas pracy w domu, zawsze staraj się naśladować rozwój oprogramowania w środowiskach zawodowych. Tu rewelacyjnie sprawdza się przyłączenie do grup zainteresowania, działających w internecie.

Takie zaangażowanie, ukarze Ciebie w oczach pracodawcy jako osoba zdolna, zaangażowana i rokująca na przyszłość. Bardzo ważne jest, aby wszyscy zobaczyli, że masz przed sobą perspektywy.

To co robimy w pracy, nie zawsze możemy zabrać do domu, czy też pokazać na rozmowie kwalifikacyjnej w jakiejś firmie – to często narusza różne zapisy umowy. Natomiast, wszystko co zrobisz w domu to Twoja własność i możesz tym w pełni dysponować.

Chcąc dostać nową pracę i działać jako web developer postanowiłem stworzyć prezentację Flash, której celem było podkreślenie mojego życiorysu. Umieściłem w niej cytaty ze zdobytych referencji, wzbogaciłem wszystko umiejętnościami i wykonanymi w zaciszu domowym projektami.

Taki „zestaw kwalifikacyjny” kilkukrotnie pozwolił mi na zdobycie pracy o którą się starałem.

Kilka słów ode mnie, jako rekrutera...

Jako ktoś, kto miał możliwość siedzieć po obu stronach stołu podczas rozmów kwalifikacyjnych, mogę śmiało stwierdzić, że imponujące jest to,że kandydaci wkładają tyle pracy w swój własny rozwój. Dla mnie, jako pracodawcy to dowód na to, że ta osoba, umie ciężko pracować, a poza ty nie tylko wie, jak postawić sobie cel, ale dodatkowo wie jak go osiągnąć.

Nie ukrywam, że taka osoba, na samym wstępie dostaje u mnie ogromnego plusa, jako ktoś kto rokuje na przyszłość. Prezentujesz się wtedy w moich oczach jako ktoś kto będzie umiał dać z siebie coś więcej niż tylko minimum.