W jaki sposób Composer ułatwi Ci tworzenie aplikacji?

Czas tworzenia aplikacji jest niezwykle istotny dla Ciebie, ale przede wszystkim dla klienta. Woli on bowiem zapłacić więcej za projekt który będzie wykonany w krótkim czasie. To właśnie czas musisz wziąć pod uwagę tworząc oprogramowanie. Zatem ułatw sobie pracę wykorzystując możliwości Composera.

Composer2a

Najprostszym sposobem zaoszczędzenia na czasie jest stosowanie znanych już rozwiązań.

Jedno z takich sprawdzonych rozwiązań już poznałeś, na temat Composera mogłeś przeczytać w : Composer narzędzie numer jeden w Twoim niezbędniku.

Dziś chcę abyś mógł bardziej zagłębić się w możliwości jakie daje Composer, teoretycznie proste narzędzie, które z drugiej strony wykonuje za nas bardzo dużo pracy.

Zacznijmy od tego jak wygląda podstawowy plik composer.json

{

   „ require „' {

      '' doctrine/orm'': 2.1.*''

  }

}

A. REQUIRE może być również REQUIRE DEVELOPMENT

jest to słowo kluczowe i oznacza ono jakie biblioteki są wymagane w Twoim projekcie.

B. DOCTRINE/ORM

jest to skrócona nazwa biblioteki.

C. 2.1.

oznacza to wersję danej biblioteki, aby zainstalować zawsze najnowszą wersję, wystarczy wpisać na końcu → * ←. Podawanie wersji biblioteki jest istotne ponieważ może zdarzyć się tak, że zrobimy update do jakiejś biblioteki która nie będzie wspierana.

Co ciekawe, przy użyciu polecenia : Composer update – możesz szybko doinstalować biblioteki, które są Ci potrzebne, do tych które już posiadasz.

Proste prawda?

To nie wszystko, wyobraź sobie, że w bardzo prosty sposób możesz dobrać odpowiednie biblioteki, które w pełni będą przydatne w Twoim projekcie. Dostępne biblioteki znajdziesz tu:

https://packagist.org/ - tu sprawdzisz biblioteki.

http://symfony.com/blog/the-30-most-useful-symfony-bundles-and-making-them-ever-better

http://knpbundles.com/ - dzięki temu możesz śledzić trendy, z łatwością dowiesz się która z bibliotek jest najbardziej popularna, sprawdzisz też jaka jest aktywność.

Jak z łatwością rozpoznać która z bibliotek jest dobra?

A) korzystaj z kilku, zapoznaj się z nimi, oceniaj, porównuj i wyodrębnij tą która działa najlepiej, niestety podczas tworzenia projektu nie zawsze masz na to czas.

B) patrzymy na liczbę pobrań – jeżeli dana biblioteka była ściągana wiele razy, może być to dla nas sygnał, że ta biblioteka jest dobra dlatego cieszy się taką dużą popularnością.

C) sprawdzamy tempo rozwoju biblioteki wchodząc na Github – jeżeli widzisz, że faktycznie biblioteka rozwija się to z bardzo dużym prawdopodobieństwem jest ona dla Ciebie idealna. Natomiast jeżeli od kilku lat nic się w niej nie zmieniło to w najnowszej wersji Symfony nie będzie działać.

Jest jeszcze jedna rzecz o której musisz wiedzieć...instalacja biblioteki do Symfony.

Aby to zrobić powinieneś dodać do composer.json swojego Bundla. Następnie zarejestrować na AppKernel.php wszystkie klasy jakie używa dany Bundle.

Jak wykonać instalację Bundle?

Spójrz na przykład, przekonasz się, że jest to banalnie proste i szybkie.

KROK 1. Do Composer.json dodajemy linijkę z nazwą Bundle:

'' require'':{

''sonata-project/doctrine-phpcr-admin-bundle'': ''1.1.*''

}

KROK 2. Rejestracja do AppKernel.php:

new/Knp/Bundle/MenuBundle/KnpMenuBundle(),

new Sonata/CoreBundle/SonataCoreBundle(),

new Sonata/jQueryBundle/SonatajQueryBundle(),

new Sonata/BlockBundle/SonataBlockBundle(),

new Sonata/AdminBundle/SonataAdminBundle(),

new Sonata/DoctrinePHPCRAdminBundle/SonataDoctrinePHPCRAdminBundle()

Sonata....Admin...że co?

Sonata – Admin umożliwia szybkie i proste wygenerowanie panelu administracyjnego, nie czekaj jak najszybciej musisz z niego skorzystać:

https://github.com/sonata-project/

Realizowanie jakichkolwiek projektów wymaga od specjalisty pewności, że to co robi jest robione prawidłowo, zatem korzystaj już z tego co dobre i sprawdzone. Jak napisał kiedyś Kotler: „Jeśli nie myślisz o kliencie w ogóle nie myślisz”. Dla Twojego klienta liczy się czas, zapewnij mu zatem perfekcyjną, szybką obsługę przy użyciu najlepszych dostępnych narzędzi. Spójrz to dwa małe kroki dla Ciebie, ale za to jakie ogromne kroki dla jakości Twojej pracy.

Zapraszam Cię do zapoznania się z naszymi artykułami...bo niby kto powiedział, że programowanie ma być trudne?