Porównanie frameworków php

Na początku definicja:

Framework to zestaw zbioru bibliotek do usługi powtarzalnych funkcjonalności w tworzeniu aplikacji.

Przykładami takich funkcjonalości mogą być:
- obsługa błędów
- połączenie z bazą danych
- wysyłanie maili

Bez frameworku nasza praca jest niefektywna.

W tym artykule chciałbym krótko opisać wybrane frameworki PHP. Na pewno pewną wadą i zaletą jednocześnie ilość frameworków do PHP.

Symfony: Symfony jest zazwyczaj na liście najlepszych frameworków PHP, i nie bez powodu. Od pierwszej wersji w 2005 roku, Symfony udowodniło swoją wartość jako solidną platformę do budowy niezawodnych aplikacji w kontekście dużych aplikacji. Koncentruje się na podejściu Model-View-Controller (MVC), Symfony pozwala na niemal wszystko. Zaletą Symfony jest bardzo duża liczba komponentów, z których można korzystać przy tworzeniu aplikacji. Według badań jest to najbardziej popularny Framework w Polsce. Moim zdaniem w porównaniu do konkurencyjnych frameworków innych języków Python ( Django) oraz Rails ( Ruby) trudniejszy do nauczenia.
 
Laravel: Laravel to obecnie najbardziej popularny framework PHP na świecie. Przykład mojego przyjaciela, który szukał rozwiązania, nauczył się Frameworku i w kilka dni zrobił bardzo poważny komercyjny projekt. Laravel to stosunkowo młody Framework wydany w 2011 roku. Laravel wzorował się na najelpszych praktykach z Ruby on Rails, ASP.NET MVC oraz Sinatry. Aby rozpocząć szybki start najlepiej rozpocząć od:
Quick Start
 
Jeśli chcemy pracować zdalnie dla firm z Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych warto się tym frameworkiem zainteresować.

CodeIgniter : framework napisany przez Ricka Ellisa, implementuje oczywiście jak Symfony i Laravel wzorzec MVC. Zaletą CodeIgniter jest łatwa instalacja, dobra obsługa błędów, łatwe bezpieczeństwo, dużo wbudowanych bibliotek.

Inne popularne frameworki PHP to:
Yii,Zikula,Simple PHP Framework,PHP-Mini,Phalcon.

Ja na początku polecam rozpocząć naukę od Laravela bądź Symfony. Nauka kolejnego frameworku zajmie nam zdecydowanie mniejszą ilość czasu (takie koncepty jak MVC, Routing są powtarzalne dla wszystkich Frameworków).

Poniżej przedstawiam dane odnośnie popularności Frameworków w roku 2015:

Ze względu na kraje( popularność na podstawie serwisu bitbucket.org):

php_popularity_countries

Dane Strony SitePoint:

php_frameworks