W jaki sposób Javascript może odmienić Twoja stronę?

Chcesz zajmować się kodowaniem i chcesz być w tym profesjonalistą? Szybko chłoniesz wiedzę i szukasz tylko sprawdzonych informacji które przekażą Ci rzetelną wiedzę? Czujesz, że drzemie w Tobie duch programisty? To świetnie się składa! Dziś bowiem mam przygotowaną dla Ciebie kolejną bazę informacji, które z pewnością wzbogacą Twoje umiejętności. Nadszedł czas abyśmy opanowali Javascript.

JavaScript

Dlaczego akurat Javascript?

Warto mieć solidne podstawy z Javascript ponieważ obecnie na rynku pracy występuje duży popyt na pracowników właśnie z takimi umiejętnościami. Szkoły nie kształcą dobrych programistów bo najzwyczajniej nie mają wyczucia rynku. Prawda jest taka, że developera ze znajomością Javascript od podstaw można szukać ze świecą.

Czym zatem jest ten Javascript?

Javascript jest to język programowania który ma charakter skryptowy. Wyobraź sobie, że stworzyłeś stronę internetową, jesteś z niej zadowolony, ale ciągle czegoś Ci w niej brakuje.

W tym momencie z pomocą przychodzi Ci właśnie Javascript. W prosty i skuteczny sposób ułatwia zwiększenie interaktywności na stronie. Zyskujesz dzięki temu prawidłowe oddziaływanie strony na osobę która chce w jakiś sposób z niej skorzystać. Odpowiednie efekty umieszczone na Twojej stronie to dodatkowy plus, który na pewno będzie zauważony i doceniony. Jako programista musisz koniecznie zadbać aby strona nie była tylko stroną, ale żeby zachowała pełną funkcjonalność. Użytkownicy cenią sobie te strony które są dla nich jasne i czytelne.

Javascript dba o sprawdzanie poprawności formularzy. Wykonuje to szybko i sprawnie co daje Ci ten komfort, że nie musisz tracić czasu na dodatkowe czynności.

Framework jest również odpowiedzialny za reagowanie na wszystkie zdarzenia czyli czynności jakie wykonujemy wchodząc na daną stronę. Dzięki działaniom Javascriptu możesz mieć pod kontrolą wszystko co dzieje się na stronie.

Mało kto wie, ale Javascript umożliwia również tworzenie ciekawych aplikacji.

Javascript wyposażony jest w wiele bibliotek z czego chyba najsłynniejsza to JQuery.

Obecnie Javascript jest jednym z najpopularniejszych języków, związanych z programowaniem, którego ludzie chcę się uczyć. Framework ten jest także uważany za jeden z najpopularniejszych i najlepszych języków programowania na świecie.

Miła niespodzianka dla Ciebie

Jeżeli chcesz posługiwać się jednym z najlepszych i najbardziej cenionych narzędzi nie musisz wiele inwestować. Wystarczy znajomość HTML i CSS, są to niezbędne podstawy. Dodatkowo musisz posiadać chęci, które umożliwią Ci zaangażowanie się w naukę i zachęcą do szkolenia siebie z tego właśnie frameworku.

Często popełniany błąd

Większość użytkowników popełnia banalny błąd, chce iść na skróty a w ostateczności tylko blokuje swoje możliwości.

Jaki to błąd? Większość osób jak słyszy Javascript to od razu ciesz się z tego, że pozna jedną z najlepszych bibliotek czyli JQuery i będą mogli pisać szybko ciekawe kody. Z jednej strony jest to korzystne, ale....musisz pamiętać że JQuery to tylko nakładka na Javascript.

Jeżeli rozpoczniecie naukę właśnie od tej biblioteki to pewne jest, że nie zrozumiecie Javascriptu, a wtedy Twoje starania pójdą na marne.

Jak radzą specjaliści, lepiej uczyć się podstaw Javascript, od samego początku. Dlaczego?

Ponieważ jeżeli dokładnie zrozumiesz Javascript to po kilku latach możesz sam napisać sobie bibliotekę, taką jaka będzie odpowiadała Tobie i Twoim oczekiwaniom. Uwierz mi to nie będzie stanowiło żadnego problemu, a wręcz przeciwnie nie ma nic lepszego jak dostosowywanie jakiegoś narzędzia pod siebie.

Twoje pierwsze kroki z Javascript

Na początku oczywiście musimy mieć edytor tekstowy, najlepszy zdaje się być sublime text. Do Twojej pracy przyda się również goły szkielet HTML.

Kolejnym krokiem jaki wykonamy będzie podpięcie Javacriptu do HTML. Wykonać to można na dwa sposoby. Wypróbujemy dziś obydwa i powiem który z nich jest najlepszy na sam początek.

< ! doctype html >

< html >

< head >

< title >< / title >

< / head >

< body >

< / body >

< / html >

Tak wygląda znany Ci już szkielet HTML. Jeżeli chcesz podpiąć do niego JavaScript, powinieneś po tytule wpisać ten znacznik: < script type= „text/javascript” > . Znacznik ma atrybut „type” więc bez problemu przeglądarka wie że jest to skrypt Javascript. W rezultacie powinieneś zyskać taki szkielet:

< ! doctype html >

< html >

< head >

< title >< / title >

< script type= „text/javascript” >

< / head >

< body >

< / body >

< / html >

Zawsze między tagami możesz napisać sobie jakiś kod, w momencie kiedy zrobisz dwa shlese, komentarze będą wyglądać inaczej, bardziej estetycznie.

Powyższy przykład prezentuje pierwszą z metod. Jest ona mniej rekomendowana, ale jest dobra jak na początek. Jednym z jej minusów jest to, że jeżeli piszemy jakiś kod i mamy do zrealizowania duży projekt 50 – 60 stron to mamy problem z tym żeby kod pojawiał się na każdej stronie.

Dlaczego?

Ponieważ w tym przypadku nic nie dzieje się automatycznie i musisz za każdym razem kopiować kod i wklejać go na kolejne strony. Jest to jak widać pracochłonne. Natomiast jeżeli masz mniejszy projekt to oczywiście swobodnie możesz korzystać z tego sposobu.

Mamy również drugi sposób. Lepszy ponieważ tu mamy już do czynienia z automatycznym pojawianiem się kodu na stronach. Początek taki sam jak w pierwszym przypadku z tym wyjątkiem, że teraz wpisujemy: < script type= „text/javascript” src=file.js > . Tym razem dodajemy atrybut src i podpinamy plik. Mamy alter pliku file.js i właśnie on odpali nam się na stronie.

Programowanie w Javascript nie jest trudne, a pomimo to wciąż brakuje specjalistów w tej właśnie dziedzinie. Ten framework ma szerokie zastosowanie, a w połączeniu ze znajomością HTML oraz CSS jest rewelacyjny pakiet umiejętności tak bardzo pożądanych na rynku.