Dlaczego Bootstrap jest najlepszy w tworzeniu stron internetowych?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w roku 2013 z internetu korzystało 60% społeczeństwa natomiast w roku kolejnym już 63%. Należy zauważyć iż z roku na rok rośnie liczba osób poruszających się po sieci.

Im więcej społeczeństwa korzysta z internetu tym w internecie pojawia się coraz więcej stron internetowych. Niestety....stron internetowych nie zawsze wysokiej jakości. Jako programista musisz wiedzieć iż strona internetowa to najlepsza wizytówka Twoja bądź Twojego klienta. Idealna strona internetowa ma być zrobiona szybko (cenimy czas klienta) ale przede wszystkim ma się ona wyróżniać spośród innych dostępnych witryn.

bootstrap

Myślisz jak to zrobić? A od czego masz mnie?

W trosce o zapewnienie Ci systematycznej dawki wiedzy, zabieram Cię dziś w świat Bootstrapa.

Genialnego, darmowego, front – endowego frameworku, który ma na celu uproszczenie tworzenia stron internetowych. Wyposażony został oczywiście w szablony dla przycisków, tabel, nawigacji, modali, sliderów i wielu innych. Daje nam możliwość tworzenia w łatwy i przyjemny sposób responsywnych widoków. Możemy łatwo i szybko stworzyć stronę. Szybki...? Tak, w przypadku HTML i CSS piszemy wszystko ręcznie i to trochę czasu zajmuje. W przypadku Bootstrapa nie jest to już takie pracochłonne.

Dlaczego akurat Bootstrap?

Oczywiście jest to jeden z wielu frameworków front – endowych, ale musisz wiedzieć że jest coś co sprawia iż właśnie on wyjątkowo przypadł do gustu programistom. Bootstrap jest bardzo przyjazny i łatwy w obsłudze ponieważ aby sobie z nim poradzić potrzebna jest nam podstawowa znajomość HTML/CSS i nasze chęci żeby zrobić coś fajnego. Ponadto wspomaga nas w tworzeniu responsywnych stron, których układ automatycznie dostosuje się do rozmiaru okna naszej przeglądarki /tabletu/smartfona. Co ważniejsze wspiera wszystkie popularne przeglądarki.

Skąd pobrać Bootstrapa?

Najprostszym sposobem jest po prostu pobrać framework z oficjalnej strony www.getbootstrap.com Najbardziej sprawdzone i najczęściej polecane źródło.

W co musimy być wyposażeni podczas rozpoczynania pracy z Bootstrapem?

Na pewno musimy mieć dobry edytor tekstowy np. sublime text, poza tym przeglądarkę jak również motywację i mobilizację do pracy.

Proponuję abyśmy pierwsze kroki przeszli razem, więc zaczynamy. To tylko kilka prostych kroków:

1. Przejdź na stronę http://getbootstrap.com/getting-started/#download gdzie ściągnąć możesz całą paczkę na swój dysk („Download Bootstrap”)

2. Następnie stwórz nowy katalog, w którym umieścisz rozpakowaną paczkę np. „bootstrap”

3. Kolejną rzeczą jaką należy wykonać jest dodanie plików o nazwie „index.html” do folderu

4. Na końcu wypełnij plik index.html zawartością z http://wklej.org/id/1597539/ znajdziesz tu treść treść pliku index.html, którą należy wkleić.

Pamiętaj że plik index.html wklejamy dokładnie do tego samego folderu w którym trzymamy całą naszą paczkę Bootstrapa.

W tym momencie mamy podstawowy podstawowy szkielet naszej strony do stworzenia którego użyliśmy frameworku Bootstrap.

Dziś zapoznaliśmy się z Bootstrapem, myślę że już dostrzegasz jego ogromne zastosowanie i już widzisz oczyma wyobraźni te wszystkie genialne strony, które teraz uda Ci się stworzyć. Na pewno zżera Cię ciekawość co takiego jeszcze ma w sobie Bootstrap, że programiści tak chętnie z niego korzystają? Nie mam przed Tobą żadnych tajemnic i już dziś zapraszam Cię na kolejną odsłonę tego frameworku w następnym artykule. Gwarantuje kolejną porcję tylko przydatnej wiedzy!