Umiejętności, które posiada każdy dobrze zarabiający i doceniany front – end developer. Sprawdź na jakim poziomie umiejętności jesteś Ty.

W życiu każdego człowieka przychodzi moment na poważne decyzje i kroki, które odbiją swoje piętno w przyszłości. Prawdziwą sztuką jest wytyczenie sobie odpowiedniej drogi kariery oraz zdobycie i pielęgnowanie umiejętności, które przyczynią się do osiągnięcia zamierzonego celu.

Jakie więc umiejętności należy zdobyć, aby móc podjąć pracę jako front – end developer? Czy jesteś w stanie podołać wszystkim wymaganiom? A może nie doceniasz się i tak naprawdę już posiadasz umiejętności, dzięki którym możesz podjąć pracę na innym stanowisku?

O tym wszystkim przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule, zapraszam więc do lektury.

rsz_programmer-1653351_1280

Kim jest ten front – end developer?

Dziś dłuższy wykład o front – end developerze, czyli programiście który zajmuje się stroną zewnętrzną aplikacji, widoczną dla użytkownika i pobieraniem od niego danych przekazywanych następnie na back-end.

Za każdym razem powtarzam, że programowanie to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, w której ciągle trzeba zdobywać nowe umiejętności i szlifować doświadczenia. Dlatego dziś skupimy się tylko i wyłącznie na umiejętnościach front – end developera.

A więc co musisz koniecznie umieć?

Programowanie to dziedzina, w której nigdy nie jest tak, że raz się czegoś nauczysz i to już wystarczy na zawsze. Prawda jest taka, że to co jednego dnia jest przydatne, drugiego dnia może zostać wyparte przez coś co jest lepsze i bardziej nowoczesne.

Pojawianie się nowych urządzeń oraz technologii wymusza na programistach wzbogacanie swoich umiejętności i wchodzenie na bardziej zaawansowane poziomy wiedzy. Dlatego przede wszystkim musisz zawsze być w temacie i śledzić rozwijający się dynamicznie świat.

Niemniej są programy i ogólne umiejętności, które w ostatnim roku odegrały najważniejszą rolę w świecie programowania i po prostu nie wyobrażam sobie żebyś ich nie opanował.

1. HTML

Język znaczników, dzięki któremu jesteśmy w stanie stworzyć szkielet zwykłej strony internetowej. Pozwala on na szczegółowe opisanie wszystkich informacji, które chcesz zawrzeć na stronie. Ponadto przy jego użyciu możesz bez problemu formatować cały tekst: wyróżniać nagłówki oraz akapity, a także dodawać różnego rodzaju grafikę.

Jeżeli chcesz, aby Twój artykuł był wzbogacony o jakieś linki to również możesz je z łatwością wyróżnić korzystając z możliwości HTMLa. Ogromnym plusem HTMLa jest również fakt, że jest on niezależny od systemu operacyjnego oraz sprzętu na jakim przychodzi Ci pracować.

HTMLa uczą się nawet dzieci w szkołach podstawowych, dlatego Ty jako zaawansowany programista powinieneś mieć jeszcze większe pojęcie na ten temat.

Dlatego jeżeli chodzi o HTML to musisz koniecznie zdobyć umiejętności z zakresu:

 • struktury strony internetowej – DIV oraz HTML
 • tagów
 • znaczników deprecated
 • DOM czyli Document Object Model

Uwierz mi, że czasem brak takich podstawowych umiejętności może być barierą w przejściu na wyższy poziom wiedzy i możliwość pracy nad bardziej wymagającymi projektami, a niewątpliwie takie wyzwania stawia przed każdym praca na stanowisku front – end developera.

2. CSS

To język dzięki któremu bez problemu zaprojektujesz to w jaki sposób Twoja strona będzie wyświetlana użytkownikowi. Możesz dzięki niemu swobodnie dobrać rodzaje czcionek, jakie będą występowały w konkretnym miejscu w tekście, a także wzbogacić go o odpowiednie kolory.

Możesz również swobodnie poprawiać takie elementy jak marginesy, a także odstępy między wierszami.

CSS zdecydowanie ułatwia pozycjonowanie elementów, które mają znajdować się na danej stronie internetowej. Dzięki temu to co chcemy zaprezentować jest zrozumiałe i przejrzyste dla użytkownika.

CSS jest również niezbędny do szybkiego renderowania strony internetowej, czyli wyświetlania jej w sposób najkorzystniejszy dla danych grup docelowych. Zastosowanie CSS pozwala również na wprowadzenie dowolnych zmian na stronie, ale bez konieczności zmiany samego kodu. To dużo ułatwia i na pewno przyspiesza pracę ponieważ arkusze mogą być wspólne dla różnych dokumentów.

CSS to gwarancja, że stworzony przez Ciebie dokument będzie miał odpowiedni i czytelny wygląd, a to zdecydowanie ułatwi Ci pracę, a przede wszystkim przypadnie do gustu wielu czytelników.

Dlatego z całą stanowczością polecam Ci zdobyć umiejętności z zakresu

 • rozmieszczania elementów na stronie
 • pozycjonowania
 • specyfiki CSS
 • modelu blokowego
 • responsive design

3. JavaScript

To prawdziwa przyszłość w pracy front – end developera, język który zawsze się sprawdzi i który koniecznie musisz umieć. Piszą umieć mam na myśli praktyczne wykorzystanie zdobytych umiejętności, sama wiedza nie wystarczy.

Ten język pozwala na to, aby strona którą stworzysz była wyposażona w elementy interaktywne, dzięki którym będzie ona bardziej funkcyjna i przyjazna. Ponadto sprawdzi się podczas konstruowania elementów odpowiadających za nawigację na stronie.

Ale to nie wszystkie zastosowania tego języka, dzięki niemu możesz bez problemu pisać proste aplikacje. Co ciekawe Microsoft udostępnił wiele bibliotek dzięki którym z łatwością można tworzyć aplikacje.

Ten język pozwala już na tworzenie bardziej zaawansowanych projektów, wymagających wiele zaangażowania i cierpliwości. Ale tego właśnie wymaga się od programistów, którzy planują odnieść sukces.

Chcesz opanować JavaScript to skup się w szczególności na:

 • operatorach porównania
 • tablicach
 • pętlach
 • funkcjach
 • instrukcjach warunkowych
 • typach danych jakie spotkasz w przypadku JavaScript

4. Responsive Web Design

To bardzo przydatne narzędzie bez którego obecnie praca programisty byłaby zdecydowanie trudniejsza. Ta technika projektowa pozwala na ta, aby strona, którą stworzysz automatycznie dostosowywała się do urządzeń, na których będzie wyświetlana.

Dzięki tej technice, strona będzie wyświetlała się dobrze zarówno na ekranie smartfona jak również monitorze komputera, pomimo tego że są one w różnych rozmiarach. Ale za to odpowiedzialne są media queries, które szybko same rozpoznają rozdzielczość do jakiej muszą dopasować arkusz stylu.

Przyznasz, że to rozwiązanie jest bardzo trafne. Nie znam osoby, która obecnie posługiwałaby się tylko laptopem, bardzo dużo osób śledzi strony właśnie za pomocą telefonu. Warto więc zadbać o wygodę czytelników i dostarczyć im to co w danym momencie ułatwi im przeglądanie zawartości strony.

5. Kontrola wersji

Dzięki niemu możesz swobodnie śledzić zmiany jakie zachodzą w jakimś danym pliku, a w razie potrzeby przywrócić to co było przygotowane wcześniej. To świetne rozwiązanie może zagwarantować, że nic co napiszesz nie zostanie przez przypadek utracone na zawsze.

Poza tym możesz śledzić proces swojej pracy i dokładnie przeglądać dokładnie zmiany jakie wprowadziłeś w danym dokumencie. Ale to rozwiązanie przydaje się również do prac zespołowych. Dzięki kontroli wersji możemy łatwo sprawdzić, w którym momencie został wprowadzony do pliku jakiś błąd i kto za to odpowiada. To ułatwia poprawienie ewentualnych błędów poprzez przejście do konkretnego elementu, a nie przerabianiu od początku całego kodu.

6. Wydajność strony

Samo stworzenie strony internetowej o niczym jeszcze nie świadczy. Co Ci po stronie, która wczytuje się w żółwim tempie, narażając użytkownika na długie oczekiwanie? Wiadomo, że połowa zainteresowanych wyjdzie ze strony szybciej niż tam weszła. Minus dla Ciebie.

Musisz zatem zawsze testować/sprawdzać wydajność strony. W szczególności należy zwracać uwagę na czas ładowania samej strony oraz innych podstron, ale warto również obserwować jak na tym tle wypadają jakieś konkretne elementy.

Jednym słowem, powinieneś opanować programy, które ułatwią Ci testowanie wszystkich możliwości: WebsitePulse, Web Page Analyzer i inne. Zobrazują one czas ładowania strony i jej elementów.

7. Testowanie

Testowanie to bardzo ważny etap pracy nad aplikacjami. Pozwoli to na oddanie aplikacji, która nie zawiera w sobie żadnych błędów i jest w pełni gotowa do użycia.

Czasami zdarza się, że przypadkiem zrobimy jakiś błąd, nie uchwycimy go od razu i już aplikacja nie będzie działać prawidłowo. Testowanie polega również na sprawdzeniu czy aplikacja nadaje się do ogólnego użytku, czy jest łatwa i przyjazna.

Warto również sprawdzić czy aplikacja została napisana na odpowiednim poziomie i czy można ją jakoś jeszcze wzbogacić i ulepszyć.

8. Umiejętności miękkie

Zdolności komunikacyjne są bardzo potrzebne podczas tworzenia projektów w zespołach. Czasami nad jednym projektem pracuje kilka osób i okazuje się, że dwie osoby robią jedną i tą samą rzecz zapominając o innych, ważniejszych.

Kolejna ważna umiejętność to rozwiązywanie problemów. Generalnie programowane to umiejętność rozwiązywania wielu problemów. Dlatego warto uzbroić się w dużo cierpliwości i upór, aby móc sprawnie radzić sobie z przeciwnościami. Zaangażowanie i pasja tylko ułatwią działanie i rozwiązywanie zawiłości.

Fajną zaletą jest również umiejętność autoprezentacji. Przecież czasami to co tworzysz musisz jeszcze z korzystny sposób przedstawić swojemu klientowi, aby i on zainteresował się tym co przygotowałeś. Umiejętności przedstawienia swoich zalet również bardzo się przydadzą podczas szukania pracy i przeprowadzania rozmów. Nie zapominaj, że czasami to Ty musisz przedstawić się jako specjalista w danej dziedzinie.

 

Widzisz, że programowanie i wszystkie związane z nim umiejętności to naczynia połączone. Musisz uczyć się wszystkich rzeczy od podstaw, testować je, a do tego dokładać nowe umiejętności, dzięki którym wchodzisz na wyższy poziom.

Na tym właśnie polega praca front - end developera - na ciągłym kształceniu się, opracowywaniu nowych, lepszych rozwiązań. W dzisiejszym artykule poznałeś naprawdę podstawy bez których nie ruszysz do przodu, a reszta jest w Twoich rękach. Jeżeli wiesz, że aplikacje to coś dla Ciebie to mówię zacznij od zaprezentowanych dziś najprostszych rzeczy, a z czasem będziesz mógł wykształcić w sobie umiejętności na naprawdę wysokim poziomie.