Jak zostać dobrym front-end developerem – kilka przydatnych i sprawdzonych wskazówek

 

Aby móc być wykwalifikowanym programistą, wielu z Was inwestuje ogromne pieniądze i sporo czasu na studia. Myślę jednak, że wszyscy programiści, którzy są już „po studiach” zgodzą się ze mną, że na uczelni sporo się nauczysz, ale...teorii.

Dlatego oczywiste jest to, że po studiach nie dostaniesz takiej pracy na jakiej naprawdę Ci zależy. Musisz posiadać praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci wypracować w sobie odpowiednie nawyki szybkiego i prawidłowego tworzenia kodu. Dopiero wtedy będziesz w stanie sam sobie wybudować pomost do wspaniałej kariery i po jakimś czasie zarabiać jak prawdziwy profesjonalista.

Dziś dla ułatwienia, dostaniesz od nas wskazówki, mówiące o tym, czego powinieneś się nauczyć, czemu poświęcić, aby móc pracować jako programista front – endu.

front

Kim jest front - end developer

Front – end developer to osoba, która odpowiada za wszystkie wizualne elementy tworzonych projektów. To, że teraz strona startowa Twojego banku wygląda tak jak wygląda to właśnie zasługa front – end developera. Wygląd różnych portali społecznościowych to również wynik działań osoby wykształconej pod tym kontem.

Front – end developer to osoba z dużą kreatywnością oraz wyobraźnią, która ułatwi jej projektowanie przyjaznych wizualnie aplikacji i programów. Osoba, która lubi kreować i tworzyć ciekawe rozwiązania, na pewno poradzi sobie z zakresem obowiązków front-end developera.

Kilka alternatywnych form zdobywania wiedzy

To, że nie masz studiów specjalistycznych to wcale nie oznacza, że nie możesz stać się front-end developerem. Tak jak już pisaliśmy nie raz, studia to nie jest gwarancja, że uzyskasz pracę. Aby zwiększyć swoje szanse powinieneś szukać bardziej sprawdzonych źródeł zdobywania wiedzy:

  • uczyć się samodzielnie poprzez różnego rodzaju webinary lub filmy dostępne w internecie
  • uczestniczyć w szkoleniach – jeżeli poszukasz znajdziesz wiele grup, które spotykają się regularnie i wzajemnie się uczą
  • ucz się dokumentacji bibliotek i frameworków
  • zapisz się na różne fora internetowe i udzielaj się w różnych grupach dyskusyjnych
  • bardzo przydatne jest również śledzenie blogów znanych i wykwalifikowanych programistów, zapisuj się na newslettery i otrzymuj systematycznie porcje wiedzy

Bardzo ważną rolę odgrywa również znajomość odpowiednich języków programowania. Nie musisz znać dokładnie wszystkich, dlatego zaprezentuję dziś te najważniejsze, które będą stanowiły dla Ciebie podstawę.

Te podstawowe języki musisz znać jeżeli chcesz być front - end developerem

  • HTML

Zacznijmy od HTMLa dzięki któremu możemy zaprojektować wygląd danej strony w przeglądarce. To język, którego podstaw uczą się dzieci w szkole średniej nie trudno zatem wywnioskować, że jest on bardzo ważny i bardzo potrzebny w programowaniu.

Dzięki językowi HTML możemy bez problemu opisać strukturę informacji, które będzie zawierać nasza strona internetowa. Dodatkowo, dzięki temu językowi możemy bez problemu zajmować się oprawą strony pod względem wizualnym: formatować hiperłącza, akapity oraz nagłówki. Ponadto możemy z łatwością dodawać do tekstu: pliki, dokumenty, multimedia oraz różne interaktywne elementy.

  • CSS

To język całkowicie odpowiedzialny za formatowanie tekstu: rozmiar czcionki w danym miejscu, kolor jakiegoś fragmentu tekstu. Dzięki niemu określimy również dokładne położenie różnych elementów na naszej stronie: obrazów, tabel itp.

Połączenie tych dwóch języków ułatwi stworzenie szkieletu funkcjonalnej i przyjaznej odbiorcy strony internetowej.

JavaScript - stwórz niebanalną aplikację

JavaScript to prawdziwa magia na Twojej stronie internetowej. Dzięki temu językowi możesz wprowadzić wiele interaktywnych elementów na stronie poprzez reagowanie na zdarzenia. Ponadto ten język świetnie sprawdza się podczas tworzenia elementów nawigacyjnych na stronie.

Przy pomocy JavaScriptu można również tworzyć niebanalne aplikacje mobilne, które przypadną do gustu każdemu klientowi lub odbiorcy. Wykorzystując wszystkie dodatkowe elementy można napisać aplikację o graficznym interfejsie użytkownika dopasowującym się do danej platformy.

JavaScript to bardzo bogaty język, który ciągle się rozwija i wprowadza nowe rozwiązania dla wielu problemów. Tobie polecam poznać ponadczasowe elementy JavaScritpu, które zawsze będą w użyciu: jQuery, Angular.js, backbone.js, Ember

Czytanie + pisanie i tak na okrągło

Dla niektórych może zabrzmi to trochę śmiesznie, ale ćwiczenie pisania kodu oraz czytanie wielu kodów to najlepszy sposób na to, aby samemu odnieść sukces.

Przede wszystkim pisz, czyli wymyśl sobie kilka projektów lub zadań, które możesz zrealizować. Niech Twoim pierwszym wyzwaniem będzie stworzenie Twojej własnej strony, na której będziesz mógł prezentować swoje umiejętności, coś w rodzaju interaktywnego portfolio.

Zaprojektuj je w taki sposób, aby podobało się Tobie oraz przypadało do gustu osobom, które Cię odwiedzą. Puść swoje wodze fantazji, stwórz stronę unikalną, taką która w pewien sposób będzie odwzorowywać Twoje umiejętności.

Nie masz na to pomysłu? W czym problem – poszperaj w internecie, a znajdziesz jakiś inspirujący pomysł. Czasami można znaleźć fajne tutoriale, które pokazują jak krok po kroku napisać prostą stronę internetową. Naprawdę warto ponieważ wszystko co robisz zostaje Ci w pamięci i przeradza się w pozytywne nawyki, które możesz gdzieś tam zawsze wykorzystać w swojej pracy.

Czytaj, czyli patrz jak kody tworzą inni specjaliści. Czasami spróbuj postawić się na ich miejscu i spróbuj dodać coś swojego do ich kodu. Zapoznając się z kodami napisanymi przez innych programistów masz szansę sam się czegoś nauczyć.

Czytaj różnego rodzaju artykuły prezentujące fajne triki, które będziesz mógł wykorzystać w swojej pracy. Czytaj podręczniki i ćwicz wiedzę, którą dzięki nim zdobywasz.

Dbaj o umiejętności komunikacyjne

Jeżeli chcesz być programistą front-end musisz wiedzieć jakie oczekiwania stawiają przed Tobą klienci. Jeżeli będziesz pracował na konkretne zlecenia warto, żebyś rozmawiał z klientami o ich oczekiwaniach, abyś poznawał wizję jaką ktoś chce zrealizować. Dlatego ucz się rozmawiać, negocjować i komunikować Twoje poglądy.

Równie dobrze możesz mieć samych odbiorców, których będziesz musiał przekonać do swojego bloga lub do swojej firmy, którą będziesz prowadził. Musisz rozumieć, że Twoje zdanie może być dobre, ale dla kogoś może nie być zrozumiałe, a co za tym idzie jakiś projekt powinieneś zrobić w inny sposób, uwzględniając poglądy innych.

Ucz się bez pośpiechu

Zdobywanie jakiejkolwiek wiedzy i umiejętności do długotrwały proces, którego nie należy przyspieszać. Czasami ucząc się czegoś byle jak nie jesteśmy w stanie wynieść niczego co tak naprawdę pozwoli nam zbudować fundamenty do aktywnego programowania.

Dlatego warto uczyć się uważnie i dużo testować, aby wypracowywać w sobie od samego początku dobre nawyki. Czasami coś czego dokładnie się nauczymy, zostaje nam w pamięci na dłużej i może się przydać w najmniej spodziewanym momencie.

Jeżeli uczysz się programowania to pamiętaj, że od podstaw, niczego nie pomijaj bo to później i tak wyjdzie w praniu. Jeżeli czegoś nie rozumiesz to zapytaj lub poproś kogoś o szczegółowe wytłumaczenie, lepiej od razu coś zrozumieć niż zostawiać to „na później” i w ostateczności narażać się na braki.

Pamiętaj, że wszystko czego się uczysz teraz będzie owocować w przyszłości, zrób zatem wszystko, aby zdobywana wiedza, od samego początku była na wysokim poziomie.

Dbaj o przekazywane treści

Piszesz kod – świetnie, wkładasz w niego całą swoją pasję i serce – rewelacja! Ale nie zapominaj o jednym – niech ten kod będzie zrozumiały nie tylko dla Ciebie, ale również dla innych osób.

Pisz również kody praktyczne, dzięki czemu pewne jego fragmenty i moduły będą możliwe do ponownego wykorzystania. To zdecydowanie ułatwi Ci pracę ponieważ nie będziesz musiał od nowa wymyślać pewnych elementów, tylko będziesz miał je już gotowe.

Za każdym razem kiedy piszesz kod, skup się na jego ostatecznym wyglądzie – niech on będzie sformatowany. Nie zapomnij, aby wzbogacić kod funkcją obsługi błędów.

Posiadanie pewnej etyki pracy podczas programowania jest bardzo przydatne, aby napisać naprawdę dobry kod, który wzbogaci stronę na tyle, że będzie ona przyciągała czytelników. Aplikacje będą bardziej czytelne i chętniej używane przez osoby zainteresowane. Dla Ciebie to najlepsza droga do sukcesu.

Bierz udział w ciekawych projektach, które wzbogacą Twoje umiejętności

To teraz coś bardziej zaawansowanego – bierzemy się do pracy! Nadszedł czas, abyś obok czysto teoretycznych umiejętności, nabył również te praktyczne, a zrobisz to dopiero wtedy kiedy zaczniesz pracować. Wiadomo, początkowo możesz liczyć na różnego rodzaju staże lub praktyki, w skrajnych przypadkach na wolontariat.

Może i dużo na tym nie zarobisz (początkowo) ale będziesz miał niepowtarzalną szansę, aby uczyć się nowych rzeczy u boku najlepszych. Kiedy idziesz na studia to nie dość, że za nie płacisz to jeszcze wychodzisz prawie, że z niczym. Stosując opisywane dziś metody na naukę programowania inwestujesz głównie swój czas i zaangażowanie, a w zamian za to otrzymujesz coś bezcennego – mega przydatną wiedzę i umiejętności.

Poza tym staże, praktyki i wolontariaty zdecydowanie wzbogacą Twoje CV, przecież nie pójdziesz do pracodawcy na rozmowę kwalifikacyjną tylko i wyłącznie z rozpisaną historią edukacji. Pamiętaj, że możesz skończyć najlepsze szkoły, ale jak nie będziesz miał praktycznych umiejętności to marnie skończysz, po prostu zginiesz jako szeregowy pracownik bez perspektyw.

Podsumowanie

I co dałeś radę? Masz pasję do programowania i wiesz, że to jest Twoja ścieżka rozwoju. Zaplanowałeś sobie alternatywne możliwości zdobywania umiejętności i już wiesz jak łatwo możesz wzbogacić swoje CV.

Ponadto zdajesz sobie sprawę z tego, na naukę jakich języków programowania musisz w szczególności zwrócić uwagę. Dodatkowo jesteś osobą kreatywną, ambitną i dobrze zorganizowaną, a to oznacza, że masz wielką szansę, aby odnieść sukces.

Nie pozostaje Ci zatem nic innego jak po prostu zainwestować swój czas i rozwijać się w wymarzonym kierunku, dzięki któremu będziesz miał łatwiejsze życie zarabiając na pasji.