Umiejętności jakie musisz opanować, aby stać się prawdziwym ekspertem w dziedzinie Growth Hacking’u

O tym, że na sukces i realizację zamierzonych celów trzeba pracować latami wie chyba każdy. Ale jak już zapewne mogłeś się przekonać, aby osiągnąć cokolwiek trzeba działać – zdecydowanie i konsekwentnie. To z kolei jest możliwe tylko wtedy kiedy wiesz co dokładnie chcesz osiągnąć i jakie dokładnie musisz wykonać kroki.

I właśnie o tym będzie dzisiejszy artykuł. Zaprezentuję Ci w nim 6 niezawodnych metod na zdobycie niezbędnych umiejętności, dzięki którym osiągniesz ekspercki poziom Growth Hackingu.

rsz_tree-1148032_1280

Jak wspominałam w ostatnim artykule, Growth haker to osoba, która posiada wiedzę zarówno z zakresu marketingu jak również jest dobrym programistą. Umiejętne połączenie pewnych elementów tych dziedzin to klucz do osiągnięcia większego sukcesu.

Ty też możesz zarabiać na swojej pasji

Prawdziwy Growth hacker to przede wszystkim osoba, która działa z ogromną pasją, która jest dla Growth hackera tym samym co powietrze dla zwykłego człowieka. Działając tylko w ten sposób będziesz w stanie łamać dotychczasowe schematy i działania, które nie dawały żadnego wzrostu biznesowi.

Powinieneś się zatem przygotować na to, że w tej pracy możesz śmiało działać według tego co sprawia Ci frajdę. Jeżeli lubisz tworzyć różne strony internetowe i testować na nich jakieś fajne elementy i sprawiać jak wpływają one na zaangażowanie czytelników to już myślisz jak Growt hacker.

Jeżeli mógłbyś godzinami planować nowe kampanie i wprowadzać w nie nowe elementy marketingu to można stwierdzić, że płynie w Tobie krew Growth hacker'a. Wszystko co jest związane z Growth hackingiem powinno być niekonwencjonalne, nowe, a nawet niezgodnie z podstawowymi założeniami marketingu.

W tym przypadku na prawdziwy sukces składają się właśnie działania ponad to co jest zwykłe, nijakie i używane przez wszystkich. Growth hacker działający z pasją potrafi wyróżnić swój biznes wśród innych i nadać mu odpowiedni kierunek rozwoju i wzrostu.

Jak zwykłe podstawy programowania mogą przyczynić się do zwiększenia ruchu na Twojej stronie

Umiejętności w programowaniu, chociaż te podstawowe, są bardzo ważne w dążeniu do bycia dobrym Growth Hackerem. Na pewno powinieneś mieć pojęcie na temat działania i obsługi WordPressa poprzez którego w dużej mierze kontaktujesz się ze swoimi klientami.

Aby klient w ogóle odwiedził Twoją stronę to naturalnie musi zostać do niej przyciągnięty. Dokonasz tego w momencie gdy strona będzie przyjazna dla użytkownika, zawierała elementy ułatwiające poruszanie się po niej.

Może z czasem skierujesz do swoich klientów jakąś aplikację, która jakimś stopniu zrewolucjonizuje ich życie, a Tobie zagwarantuje większą popularność i zainteresowanie Twoim produktem w branży.

Programowanie to wszelkie działania wewnętrzne, które budują Twój biznes, natomiast to co widzi Twój klient to tylko efekty tego działania. Ważne jest, aby ten efekt był skuteczny, aby narzędzia które dobierzesz spełniły zamierzony cel.

Widzisz zatem, że chociaż na pierwszy rzut oka programowanie może wydać Ci się niepotrzebne to w ostateczności odpowiada ono również za sukces Twojego działania.

Zwróć uwagę, że możesz testować wiele rozwiązań, to że jakieś elementy na Twojej stronie odpowiadają jednym czytelnikom mogą nie oddziaływać dobrze na innych. Więc tutaj też liczy się dobrze zorganizowane działanie i dobranie najbardziej optymalnego rozwiązania.

Marketing - nieodłączny element Growth Hackingu

Jeżeli chcesz, aby Twoja firma odnotowała jak największy wzrost to musisz umieć sprzedawać. Przybliżą Cię do tego podstawy marketingu, dzięki którym będziesz w stanie opracować konkretne działania.

W momencie kiedy wzbogacisz je o nowoczesne metody trafiania do odbiorców oraz reklamowanie produktu/usługi, co zakłada Growth hacking, będziesz na najlepszej drodze, aby osiągnąć sukces. Pamiętaj, że celem zapewnienia szybkiego wzrostu firmie jest właśnie wychodzenie ponad schemat tego co daje nam tradycyjny marketing.

Wypracuj w sobie umiejętność analizowania danych

W Growth hackingu bardzo ważne jest korzystanie z danych i wyciąganie wniosków jakie dzięki nim otrzymujemy. Podejmowanie jakichkolwiek działań powinno opierać się właśnie na rzetelnych badaniach.

Jak wiesz działania marketingowe, często są związane z pewnymi inwestycjami, ważne jest zatem żebyś mądrze inwestował swoje ciężko zarobione pieniądze. Aby podejmować mądre decyzje naturalnie musisz mieć dostęp do sprawdzonych danych.

Dzięki nim doskonale wiesz ile kosztuje Cię pozyskanie klienta i utrzymanie go. Wiesz w co warto inwestować, a czego lepiej unikać z powodu braku rezultatów. To najlepszy krok do zoptymalizowania działań pod pod odpowiednim kątem.

Pamiętaj, że to badania są odwzorowaniem opinii klientów na temat Twojej pracy. Analizując dane możesz również wywnioskować co im najbardziej się podoba, na co chętnie reagują i co najbardziej przyciąga ich na Twojej stronie.

Dzięki temu będziesz mógł dowiedzieć się jaka grupa wiekowa najczęściej odwiedza Twoją stronę, jakie jest pochodzenie tych osób i jakie są ich zainteresowania. Posiadając takie dane, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby w odpowiedni sposób opracowywać treści jakie chcesz przekazać.

Zaprzyjaźnij się z Social Mediami

W dzisiejszych czasach prawdziwym centrum wszechświata reklamowego niewątpliwie są Social Media. Dzięki nim każda firma może prowadzić swobodny marketing internetowy przy naprawdę bardzo niskim nakładzie finansowym.

Największą zaletą Social Mediów jest to, że pozwalają one na budowanie odpowiednich relacji z Twoimi potencjalnymi klientami. Wykorzystywane w odpowiedni sposób, przyczynią się do zbudowania pozytywnego wizerunku Twojej marki. Poza tym zdecydowanie zwiększysz ruch na swojej stronie, a co za tym idzie bardzo szybko zwiększysz sprzedaż.

Aby skutecznie zasłynąć w Social Mediach powinieneś skupić się na głównych głównych serwisach, które są w stanie zapewnić Ci największy sukces:

  • FACEBOOK – umożliwia stałe kontaktowanie się z klientami za pośrednictwem firmowego fanpage, poprzez którego informujesz ich o bieżących wydarzeniach, udostępniasz najnowsze produkty. To wszystko zdecydowanie ułatwia Ci nawiązanie bardziej przyjacielskich relacji z ludźmi, którzy będą podchodzić bardziej otwarcie do Twojego biznesu. Reklamy na facebook'u pozwalają Ci trafić do dużej liczby odbiorców.
  • YOUTUBE – to bardzo fajne narzędzie, które umożliwia promowanie Twojej firmy poprzez filmiki tematyczne. Mogą to być nagrania związane z Twoją firmą i pokazywać np. kulisy jej działania, ale równie dobrze mogą one dostarczać jakąś niebanalną wiedzę. Wiadomo, że na czytanie treści ze zrozumieniem trzeba znaleźć czas natomiast różnego rodzaju nagrania można śledzić w każdym miejscu np. stojąc w korku
  • INSTAGRAM – miejsce gdzie również możesz reklamować swoją firmę i jej produkty w formie unikalnych zdjęć. To kanał kontaktu z klientami posiadający wielki potencjał, ale ciągle jeszcze mało popularny wśród początkujących firm. Odgrywa on ogromną rolę u takich marek jak: RedBull czy Starbucks
  • TWITTER – miejsce w którym publikujemy krótkie informacje tekstowe, maksymalnie 140 znaków. Twitter zalicza się do mikroblogów ponieważ dostarcza czytelnikowi tylko krótkie treści. To może być fajne miejsce dla Twojej firmy, coś w rodzaju prowadzenia dziennika, w którym codziennie publikujesz w ciekawy sposób najważniejsze informacje i wydarzenia. To miejsce do aktywnego działania, czyli częstego i zaangażowanego tweetowania oraz szybkiego odpowiadania na komentarze.

Weź sobie kogoś za wzór i ucz się od niego

To zdecydowanie oszczędzi Ci wiele czasu i ułatwi działanie. Początkowo, zanim wdrożysz się w jakieś konkretne schematy działania warto, aby ktoś naprowadził Cię na właściwe tory i zainspirował swoimi doświadczeniami do odpowiedniego działania.

Oczywiście nie mylmy tego ze ściąganiem z kogoś lub plagiatowaniem jego pracy. Po prostu potraktuj to jako uczenie się od kogoś kto ma na dany temat konkretną wiedzę, kto ją stosuje w praktyce i u którego ona działa.

Możesz uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach lub eventach, na których doświadczeni marketerzy lub programiści dzielą się swoimi umiejętnościami i pokazują jakie działania przyniosły sukces ich biznesom. Ty możesz je trochę zmodyfikować, ulepszyć i wypróbować u siebie.

Jeżeli nie masz czasu na uczestniczenie w tego rodzaju wydarzeniach to zachęcam do śledzenia blogów takich jak ten. Dzięki nim możesz nauczyć się naprawdę bardzo dużo i to bez wychodzenia z domu. Wiedza jest zazwyczaj przekazywana w postaci fajnych tekstów, kompletnych poradników lub nagrań wideo.

Ważne jest to, abyś miał jakiś punk zaczepienia, musisz pamiętać, że najlepszą drogą do osiągnięcia zamierzonego sukcesu jest podjęcie ogromnego, zdeterminowanego i silnego działania.

Podsumowanie

Jak widzisz żaden sukces nie przychodzi z łatwością, na wszystko trzeba sobie w życiu zapracować. Z drugiej jednak strony, jeżeli będziesz chciał robić coś z ogromną pasją i zaangażowaniem to może się okazać, że tak naprawdę jesteś skazany na sukces. Ale przekonasz się o tym dopiero wtedy gdy będziesz rozwijał się i działał w konkretnym kierunku.

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł mniej więcej nakreślił Ci umiejętności, jakie powinieneś w sobie pielęgnować, aby stać się ekspertem w konkretnej dziedzinie. Niemniej polecam stosować się do tych wskazówek nawet kiedy chciałbyś w życiu osiągnąć coś innego, sprawdzić się w czymś innym niż Growth hackingu.