Na co zwrócić uwagę, aby być specjalistą w tworzeniu responsywnych i chętnie odwiedzanych stron internetowych? Analiza zakresu działań front – end developera, back – end developera oraz full stack developera.

Nie ulega chyba wątpliwości, że obecnie strona internetowa jest pewnego rodzaju wizytówką każdej firmy. Idealnie skonstruowana i dopasowana do specyfiki przedsiębiorstwa może odegrać ogromną rolę w budowaniu strategii marketingowej. Przyjazna dla odwiedzających to klucz do zbudowania pozytywnego wizerunku firmy, a co za tym idzie zaufania klientów.

Jak się jednak okazuje internet zawiera ponad 8 milionów stron – liczba to oczywiście rośnie z dnia na dzień. Podstawową stronę internetową potrafi zaprojektować nawet uczeń gimnazjum, ale co zrobić, żeby strona spełniała wszystkie wymagania?

Odpowiedź jest prosta – zatrudnić takiego programistę, który doskonale zna się na najnowszych technikach tworzenia stron internetowych. Idealna będzie osoba, która wzbogaci zwykłą stronę w interaktywne elementy, które zrobią wrażenie na potencjalnym kliencie. Nie ma nic bardziej docenianego przez użytkowników niż prosta i zrozumiała nawigacja, która jest dopełnieniem przyjaznego wyglądu strony.

Może wydać Ci się dziwne co teraz napiszę, ale...coraz rzadziej można spotkać programistę, który nie tylko ma jakąś dużą wiedzę, ale także potrafi w kreatywny sposób wykorzystać ją do stworzenia czegoś spektakularnego. A pamiętajmy, że dobry projekt to taki, który zrobi wrażenie na osobie, która płaci Ci za jego wykonanie.

Mój dzisiejszy artykuł pokaże Ci jak w prosty sposób pokierować swoją karierą, na jakich umiejętnościach skupić się najmocniej, aby być kimś więcej niż zwykłym programistom ze słabych żartów.

rsz_macbook-606763_1280_b

Front – End Developer

Dzięki temu każda strona internetowa nabiera zupełnie innego wymiaru. Front – End Developer odpowiada za wizualne przedstawienie strony w jak najlepszy sposób. W jego zakres wchodzi wszystko co użytkownik bezpośrednio widzi i co przyczynia się do łatwego poruszania się po danej stronie: kolor, przyciski, czcionka. To bardzo ważne elementy strony ponieważ nie zapominajmy, że zazwyczaj to co widzimy składa się na nasze pierwsze...oby pozytywne wrażenie.

Niezbędne umiejętności i potrzebne narzędzia

Aby każdy idealny front – end developer mógł w pełni realizować projekty na wysokim poziomie musi wykazać się posiadaniem odpowiednich umiejętności oraz biegle obsługiwać pewne narzędzia.

Przede wszystkim ważna jest znajomość trzech, podstawowych języków programowania, które traktować trzeba jako bazę do tworzenia czegokolwiek. To podstawy bez których bardzo trudno będzie Ci zabłysnąć w branży programistycznej.

Główne języki, które musisz opanować to: HTML, CSS oraz JavaScript. Dodatkowo niezbędna jest znajomość podstawowych frameworków czyli pewnych zasobów bibliotek i odpowiednich komponentów, odpowiadających za strukturę aplikacji oraz za to jak właściwie ona działa, a zaliczamy do nich:

  • Bootstrap – framework CSS, który umożliwi tworzenie trwałych kompilatorów, odpowiada za tworzenie interfejsu graficznego strony, a także aplikacji internetowych
  • Foundation – framework opierający się na regule mobile first, a co za tym idzie bardzo szybko i prosto możemy tworzyć mobilne wersje stron
  • Backbone – ma na celu wspomóc szablony tekstowe i automatycznie zapisywać wszystkie zmiany, które zachodzą w modelu
  • AngularJS – framework oparty na Javascript jego celem jest wspomaganie procesu tworzenia aplikacji internetowych
  • EmberJS – pozwala tworzyć aplikacje internetowe przy pomocy wzorca Model – View – Controller, automatyczna aktualizacja szablonu strony zdecydowanie ułatwia pisanie aplikacji

Niewątpliwie bardzo ważną rolę odgrywają również biblioteki. Jedną z najpopularniejszych jest jQuery, która zdecydowanie ułatwia korzystanie JavaScript. JQuery daje możliwość wybierania dowolnego podzbioru węzłów modelu DOM, a także pozwala przygotować wyjątkowe animacje na stronie. Co ważne, przy korzystaniu z jQuery nie ma konieczności dostosowywania kodów do różnych przeglądarek, czyli wszystko działa poprawnie w każdej dosłownie przeglądarce.

Każdy dobrze zapowiadający się programista, powinien mieć również pojęcie na temat działania techniki – AJAX. Jej stosowanie zapewnia prawidłową i zdecydowanie bardziej dynamiczną interakcję użytkownika z serwerem bez konieczności przeładowywania całego dokumentu, asynchroniczny sposób.

Przy wykorzystaniu takiego zasobu wiedzy i umiejętności, każdy programista będzie w stanie zaplanować, ale przede wszystkim wykonać naprawdę dobry projekt na wysokim poziomie. Ponadto bez problemu wychwyci jakiś problem w działaniu strony i będzie umiał usprawnić jej działanie. Wszechstronne umiejętności to również duże ułatwienie podczas pracy w zespole i uzupełnianie pracy innych swoimi pomysłami i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Możliwość wpływania na to co widzi i jak odbiera coś użytkownik to naprawdę bardzo przydatna umiejętność. Możesz poczuć się jak prawdziwy kreator, projektujący świat, który jest podziwiany przez wszystkich.

Back – End Developer

Jest to osoba odpowiedzialna za przetwarzanie danych oraz różnego rodzaju obliczenia, ponadto musi doskonale znać język. Back – end czyli wszystkie elementy, których gołym okiem nikt nie widzi, a które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie strony. Zaliczamy do tego m.in. bazy danych, importowanie jak również eksportowanie treści, a nawet oprogramowanie pomocnicze.

Back – end developer ma na celu zarządzanie technologią w taki sposób, aby to co stworzy front – end developer prawidłowo i dynamicznie funkcjonowała, bez jakichkolwiek zakłóceń.

Niezbędne umiejętności i potrzebne narzędzia

Sprawnie działający back – end developer powinien biegle posługiwać się językami: PHP, a w tym takimi frameworkami jak: Zend, Symfony, and CakePHP, ponadto powinien mieć opanowane takie języki jak: Ruby, Python, Java i .Net – dzięki którym można budować takie aplikacje i narzędzia jak MySQL, Oracle, and SQL Server.

Nieuniknione jest również posiadanie doświadczenia z oprogramowaniem kontroli wersji SVN, CVS lub Git. Niezbędne okaże się również doświadczenie w pracy z Linuksem jako systemem rozwoju i wdrażania.

Back – end to całokształt usług sieciowych, systemowych jak również code-behind aplikacji oraz stron WWW.

Wykorzystując te wszystkie umiejętności każdy back – end developer będzie w stanie napisać zrozumiały i przejrzysty kod. Jednak zanim to zrobi będzie w stanie dogadać się z podmiotem zamawiającym i perfekcyjnie dopasować do jego potrzeb odpowiednie narzędzia, które wpłyną na szybkie zrealizowanie zlecenia.

Popularnym narzędziem tworzonym przez back – end developerów jest API. Ma ona szerokie zastosowanie w aplikacjach sieciowych, pozwala swobodnie korzystać z funkcji innych aplikacji przy użyciu np. naszej aplikacji.

Za świetny przykład może posłużyć tutaj chociażby Windows API dzięki któremu projektować i tworzyć można różne aplikacje z wykorzystaniem możliwości jakie oferuje sam Windows.

API to naprawdę wygodny i szybki sposób komunikowania się między witrynami bez konieczności ręcznego pobierania jakichkolwiek danych.

Full Stack Developer

To połączenie umiejętności front – end developera oraz back – end developera coś na zasadzie wykwalifikowanego i zdolnego geniusza Javascript'u, który jest w stanie biegle posługiwać się wszystkimi umiejętnościami w celu zaspokojenia wszystkich potrzeb projektu.

Są to bardzo cenieni programiści oferujący cały pakiet wiedzy z danego zakresu, nie dziwi chyba zatem nikogo, że takie osoby bardzo poszukiwane przez firmy.

Posiadanie takich wszechstronnych umiejętności oczywiście otwiera przed nami nowe możliwości lepszej pracy i gigantycznego rozwoju, ale musimy być świadomi, że opanowanie niezbędnej wiedzy wymaga od nas zarówno czasu jak i zaangażowania. Jest to oczywiście osiągalne dla wszystkich trzeba tylko w odpowiedni sposób zorganizować sobie czas na zdobycie wymaganej wiedzy.

Niezbędne umiejętności i potrzebne narzędzia

Wyspecjalizowani Full Stack Developerzy są w stanie sprawnie działać w zakresie tworzenia ciekawych i zauważalnych przez użytkownika treści, ale jednocześnie są w stanie płynnie przejść w zakres obowiązków back – end developera i działać na elementach, które nie są bezpośrednio dostrzegane przez użytkownika.

Aby wszystko było lepiej zrozumiałe, pozwolę sobie zobrazować w jaki sposób kształtuje się zaangażowanie full stack developera w ostatnich latach, aż do chwili obecnej:

old-full-stack

full-stack

Niezależnie od narzędzi, w zależności od projektu lub wymagań klienta – full stack developer powinien posiadać wiedzę na wysokim poziomie np. jak działa web, powinien być świadomy w jaki sposób skonfigurować serwer Linux. Niezbędna jest również umiejętność pisania API po stronie serwera.

Wymagania są oczywiste, biorąc pod uwagę fakt, że taka osoba będzie odpowiedzialna za kompleksową obsługę projektu i będzie musiała wykazać się dużym zaangażowaniem.

Podsumowanie

W dobie szybkiego rozwoju technik tworzenia stron internetowych niewątpliwie ceniony jest człowiek wszechstronnie wykwalifikowany, ale przede wszystkim doświadczony w tworzeniu zrozumiałych i poprawnych treści przyciągających czytelników.

Dobra strona ma wręcz oddziaływać na użytkownika, ma wchodzić z nim w odpowiednie interakcje. Strona ma być wartościowa i dawać użytkownikowi wszystko co niezbędne. Niewątpliwie, będą za to odpowiadać takie elementy jak: odpowiednia grafika, przydatne przyciski oraz możliwość komentowania zawartej treści.

Responsywne strony to obecnie najbardziej pożądane projekty, gwarantujące możliwość korzystania z danych stron w różnych miejscach i na różnych urządzeniach. Strona wzbogacona o najnowsze technologie to dodatkowy punkt i krok w stronę sukcesu.

Dlatego każdemu początkującemu programiście polecam poważne rozważenie czy aby nie zdecydować się na silny rozwój właśnie w tym kierunku.