9 Najpotężniejszych Języków Programowania. Ich znajomość może uczynić Cię najbardziej pożądanym przez firmy programistą!

Jeden z amerykańskich portali Glassdoor, opublikował niedawno raport przedstawiający 25 najlepszych pod względem zarobków miejsc pracy. Zdumiewający okazała się fakt, że ponad połowa z tych propozycji wymagała od potencjalnych pracowników sporych umiejętności z zakresu technologii i podstaw programowania.

Nasunął mi się wtedy na myśl jeden wniosek. Jeżeli ktoś poważnie myśli o rozwoju swojej kariery i wspinaniu się po szczeblach, aż do sensownego sukcesu, a do tego marzy o pracy dającej prawdziwą satysfakcję i sensowne pieniądze to powinien zainteresować się możliwościami jakie daje umiejętność programowania.

Wiadomo, że jeżeli jesteś osobą początkującą to wszystko może wydawać Ci się dość trudne i ciężkie do zrozumienia. A ilość wiedzy do przyswojenia może być dla Ciebie przytłaczająca.

Dlatego, korzystając z mojego doświadczenia i obserwacji, postanowiłem przygotować dla Ciebie krótki przewodnik po językach programowania. To unikalna wiedza, która na pewno ułatwi Ci początki.

Analizując rynek i przeglądając oferty, mogę stwierdzić również, że pracowników posiadających takie umiejętności, które przedstawię Ci w dalszej części artykułu, najczęściej szukają pracodawcy.

JĘZYK PROGRAMOWANIA

9 najbardziej pożądanych języków programowania

Przejdźmy zatem do konkretnej wiedzy, jaką udało mi się dla Ciebie przygotować. Tak jak wspomniałem będzie to coś w rodzaju małego, ale za to merytorycznego przewodnika po najważniejszych językach programowania.

1. SQL

Chyba nikogo nie dziwi, że ten właśnie język znajduje się na samym szczycie mojej listy. Jego szerokie zastosowanie znajdujemy między innymi podczas budowania baz danych takich jak: MySQL, PostgreSQL i Microsoft SQL Server, wykorzystywanych w dużych firmach, małych przedsiębiorstwach, szpitalach, bankach jak również uczelniach.

Nie trudno się zatem domyśleć, że każdy komputer i osoba, która chociaż odrobinę styka się z technologią, prędzej czy później napotka na swojej drodze SQL. Założę się, że większość ludzi już teraz, na co dzień ma styczność z SQL, a nawet o tym nie wie. Pomyśl tylko, wszystkie telefony z systemem Android i iPhone mają dostęp do bazy danych SQL o nazwie SQLite. Tak samo wiele aplikacji mobilnych opracowanych przez Google, Skype i Dropbox opierają się na SQL.

2. JAVA

To jeden z najbardziej powszechnych języków programowania. To zdumiewające, ale używany jest on przez około 9 mln programistów i działa na 7 miliardach urządzeń na całym świecie. Jest to również język programowania, używany do rozwijania wszystkich aplikacje na Androida.

Język ten cieszy się ogromną popularnością, głównie ze względu na jego prostotę i przejrzystość przy jednoczesnym, sporym zastosowaniu w branży.

Ponad to, dużym plusem Javy jest to, że aplikacje, które kiedyś były napisane w tym języku, działają świetnie obecnie i zapewne będą działać również w przyszłości. JAVA odnajduje zastosowanie w takich stronach jak np. LinkedIn.com, Netflix.com i Amazon.com.

3. JAVASCRIPT

JavaScript – często mylony z Javą – jest to kolejny jeden z popularniejszych i bardziej rozbudowanych języków programowania na świecie. Używany do wzbogacenia stron internetowych, sprawiając, że zwykła strona staje się interaktywna i bardziej przyjazna odbiorcy.

JavaScript może być używany np. do dodawania fajnych efektów na stronach internetowych, wiadomości pop-up wyświetlacza lub przy użyciu podstawowych funkcji – do tworzenia gier.

Warto również w tym miejscu zauważyć, że JavaScript jest językiem skryptowym World Wide Web i jest wbudowany we wszystkie główne przeglądarki internetowe w tym: Internet Explorer, Firefox i Safari.

Obecnie, niemal każda strona zawiera pewien element JavaScript, aby zadbać o wizualne doświadczenia użytkownika. A co za tym idzie, zwiększa się zapotrzebowanie na dobrych programistów JavaScript.

Co więcej, w ostatnich latach JavaScript zdobyła również zastosowanie jako fundament node.js, czyli technologii serwera, która umożliwia m.in. komunikację w czasie rzeczywistym.

4. C#

Pochodzący z 2000 roku, C # jest stosunkowo nowym językiem programowania zaprojektowany przez firmę Microsoft. Jego szerokie zastosowanie odnajdujemy w zakresach korporacyjnych które działają na .NET Framework. Język C # jest prosty, nowoczesny i bardzo bezpieczny.

Cechuje go również obiektowość z hierarchią o jednym elemencie nadrzędnym: podobnie jak w Javie, kod programu jest zbiorem klas.

Co również jest fajne w tym języku to to, że w czasie pracy programu mamy możliwość analizy struktury kodu z poziomu tego kodu. To z kolei daje nam możliwość tworzenia uniwersalnych mechanizmów opartych na strukturze kodu nieznanej w czasie kompilacji.

5. C ++

C ++ to język programowania obiektowego ogólnego przeznaczenia oparty na wcześniejszym języku "C". Opracowany przez Bjarne Stroustrup w Bell Labs, C ++ został po raz pierwszy wydany w 1983 roku.

Język C ++ to język wieloparadygmatowy, a co za tym idzie, przy jego użyciu można stosować różne style programowania. Dodatkowo, C++ posiada elementy dynamicznej kontroli typów. Lista aplikacji napisanych przy użyciu C++ zawiera między innymi: Adobe i aplikacje Microsoft oraz bazy danych MongoDB.

6. PYTHON

Python jest niezwykle prosty i czytelny, a wszystko za sprawą tego, że bardzo przypomina budowę języka angielskiego. To idealny język dla początkujących, ale również dla wykwalifikowanych specjalistów.

Python cechuje się tym, że ma mocno rozbudowany pakiet bibliotek standardowych, ponieważ ma on szerokie zastosowanie w sferze edukacyjnej. Powstały m.in. biblioteki ściśle związane z matematyką i fizyką. Dla przykładu PBS, NASA i Reddit używają Pythona na swoich stronach internetowych.

7. PHP

Początkowo nie było zamiaru, aby PHP był językiem służącym do programowania. Miał on być czymś w rodzaju narzędzi, które pomogą w utrzymaniu strony Rasmusowi Lerdorf'owi – twórcy PHP.

Dziś, PHP jest językiem skryptowym, uruchomionym na serwerze, który może być używany do tworzenia stron internetowych napisanych w HTML. PHP jest idealny dla początkujących programistów, ale przyciąga do siebie również tych doświadczonych, dzięki wielu zaawansowanym funkcjom.

Dużym plusem PHP jest jego modułowa budowa. Daje to programistom możliwość programowania samodzielnych aplikacji z interfejsem graficznym.

8. RUBY ON RAILS

Podobnie jak Java lub języka C, Ruby jest językiem programowania ogólnego przeznaczenia, choć jest najlepiej znany ze swojego zastosowania w programowaniu WWW i Rails służy jako ramy dla języka Ruby.

Jeżeli chodzi o główne cechy tego języka to niewątpliwie, możemy do nich zaliczyć szybkość i łatwość w tworzeniu kodów. Dzięki wbudowanej regule Don't Repeat Yourself mamy łatwość w unikaniu powtarzania tej samej pracy w różnych miejscach. Co pozwala nam zaoszczędzić sporo cennego czasu podczas pracy.

Natomiast jeżeli będziemy chcieli poszerzyć naszą aplikację o jakieś dodatkowe funkcje, które w jakiś sposób wyróżnią ją i ulepszą to bez problemu możemy używać do tego różnych wtyczek.

Ten język programowania znajduje duże zastosowanie w małych firmach jak również w dużych przedsiębiorstwach. Hulu, Twitter, Github and Living Social używają Ruby on Rails do co najmniej jednej ze swoich aplikacji internetowych.

9. iOS/SWIFT

W 2014 roku, Apple postanowił wymyślić swój własny język programowania. W wyniku tego powstał Swift - nowy język programowania dla iOS i OS X programistów do tworzenia kolejnych zabójczych aplikacji.

Programiści są zdania, że pewne elementy Swift są bardzo podobne do języka C++ i Objective-C.

Firmy takie jak: American Airlines, LinkedIn i Duolingo zdołały dość szybko przyjąć Swift. Natomiast my będziemy mieli okazję obserwować rozwój tego języka w najbliższych latach.

Podsumowanie

Tak jak każdy dobry ekspert i specjalista maja w zanadrzu wiele umiejętności i szeroką wiedzę w temacie, tak i programista z prawdziwego zdarzenia musi posiadać odpowiednie narzędzia które ułatwią mu pracę.

Każdy z przedstawionych przeze mnie języków programowania będzie ciągle rozwijany i będzie ulegał ewolucji, tak aby zawsze wychodzić naprzeciw technice.

Dlatego, jeżeli chcesz być dobrym programistą musisz być zorientowany w najważniejszych językach programowania. To dla Ciebie idealny sposób, aby posiadać wszechstronną wiedzę i umiejętności tak bardzo pożądane przez wielu pracodawców.

Poza tym, myślę że po przeczytaniu tego artykułu doskonale widzisz, jakie możliwości daje Ci perfekcyjne poznanie chociaż jednego z opisanych przeze mnie języków. Możesz tworzyć świetne aplikacje i pisać unikalne kody. Dostrzegasz na pewno to, że z opisanych w tym artykule języków korzystają naprawdę znaczące marki. Dlatego sugeruję poznać dokładnie nie tylko jeden język programowania, ale powoli zapoznawać się z podstawami również pozostałych.

Pamiętaj, że technika idzie do przodu, a Tobie pozostaje bycie elastycznym i otwartym na nowości technologiczne.